Türkiye Aktüel

Alzheimer’da yeni hedef Kalsiyum kanalları

 Kalsiyum iyonlarının hücreye girmesine izin veren L tipi kanalların kapatılmasıyla beyin hücresindeki iyon sayısı azaltıldı. Yapılan bir çalışmada, kalsiyum iyonlarının azaltılmasının ardından bellek sorununun düzeldiği görüldü 

Alzheimer’da yeni hedef Kalsiyum kanalları
37
16 Eylül 2019 - 10:08

Kalsiyum, kemik ve kasların sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için faydalı bir elementtir. Bununla birlikte, nöronlarınızda bulunan çok fazla kalsiyum, Alzheimer hastalığına yakalanmış olanlar için altta yatan bir hafıza kaybı nedeni de olabilir. Alzheimer, demansın en yaygın nedenidir, ancak beyin hücresindeki bellek kaybına aracılık eden değişiklikler tam olarak anlaşılamamıştır. Bristol Üniversitesi araştırmacıları kalsiyum kanallarını kapatarak hastalığın en belirgin birleşeni olan hafıza kaybını tedavi etmenin etkili bir yolunu bulmuş olabilirler. Yeni çalışmanın bulguları Frontiers in Cellular Neuroscince dergisinde “L-Tipi Ca2 + Kanallarının Manipülasyonuyla İnsan Alzheimer Hastalığına Bağlı Tau Proteinini fazla ifade eden Drasofilya Modelinde Olfaktör Hafızayı Düzeltti” başlığıyla yayımlandı. Araştırmaya göre hastalıklı bir beyin hücresinde L-tipi kanalın kapatılmasıyla, hücreye giren kalsiyum iyonlarının sayısı azaltıldı.

İLAÇ TERSİNE ÇEVİRDİ

Çalışmanın yürütücüsü Bristol Üniversitesi Sinirbilim Profesörü James Hodge, Alzheimer’da beyin hücreleri dejenere olmaya başlamadan önce beyin hücre fonksiyonundaki erken değişikliklerin hedeflenmesinin, hafıza kaybınının tedavisinde etkili olabileceğini söyledi. Bu çalışmada araştırmacılar, beyin hücrelerinin içindeki kalsiyum iyonlarının sayısını bildiren, GCaMP6f adlı bir floresan molekülü kullanarak, Alzheimer hastalığını incelemek için meyve sineği kullandılar. Araştırmacılar, hastalıklı beyin hücrelerinin normal seviyelerde olduğunda hafıza oluşumu için önemli olan kalsiyum iyonlarıyla aşırı yüklendiğini buldular.

Bu aşırı yüklenme, L tipi kanal olarak bilinen ve kalsiyum iyonlarının hücreye dışarıdan girmesine izin veren bir kanalı kodlayan gen ürününün aşırı üretimi nedeniyledir. Bu kanalların daha fazlası, daha fazla kalsiyum iyonunun hücreye girebileceği ve bellek oluşumunu bozabileceği anlamına gelir. L tipi kanalı kapatmak için bir ilacın kullanılması, hastalığın etkisini tersine çevirdi ve kalsiyum iyonlarının akışını normal seviyeye indirdi.

MEYVE SİNEKLERİYLE ÇALIŞILDI

Araştırma ekibi, Pavlov’un köpeklerle ilgili deneylerine benzer şekilde, iki kokudan hangisinin elektrik çarpmasıyla eşleştirildiğini hatırlayıp hatırlamadığını test ederek meyve sineklerinin hafızasını da araştırdı. Sağlıklı sinekler iyi hatırlarken, insanlar gibi hastalıklı sinekler bozulmuş hafızaya sahipti. Ancak, hastalıklı sineklerde L tipi kanalların aşırı üretimi düzeltildiğinde, beyin hücreleri artık kalsiyum iyonlarıyla aşırı yüklenmedi böylece hastalıklı olan sineklerin hafızaları sağlıklı sinekler kadar iyi oldu. Bu durum, hafıza kaybının kalsiyumun aşırı yüklenmesinden kaynaklanabileceğini, çok fazla L tipi kanal yapıldığını ve eğer düzeltilirse, hafıza bozukluğunun kurtarılabileceğini gösterir.

Hodge, L tipi kanalların bir süredir Alzheimer’da bir rolü olduğunun düşünüldüğünü ve bu çalışmanın, beyin hücrelerinde bellek kaybı ve L tipi kanal aşırı üretimi arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Alzheimer hastalarında, bu kanalların engellenmesi hafıza bozulmasının tedavisinde faydalı olabilir. Çalışma ekibinin araştırmasının insanlarda etkili olup olmayacağını gösterebilmek için hafızanın geri kazanılmasının altında yatan mekanizmayı belirlemeyi sağlayacak daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

Özgün metin için: https://www.frontiersin.org

İlgili Alzheimer’da yeni hedef Kalsiyum kanalları haberiyle ilgili sizde görüşlerinizi yazarak gündeme dahil olabilirsiniz. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI