Türkiye Aktüel

Anayasa Mahkemesi’nden emsal karar: Nöbet ücreti uzman doktorların hakkı

 Anayasa Mahkemesi; acil, yoğun bakım ve icap nöbetlerine tabi diğer personele nöbet ücreti ödenmesine rağmen bazı uzman doktorlara nöbet ücreti ödenmemesini, ‘Ayrımcılık yasağının ihlali’ olarak değerlendirdi. 

Anayasa Mahkemesi’nden emsal karar: Nöbet ücreti uzman doktorların hakkı
25
11 Ağustos 2019 - 21:41

Bir üniversite hastanesinde uzman doktor olarak görev yapan Tevfik İlker Akçam, tuttuğu acil, yoğun bakım ve icap nöbetlerine ilişkin nöbet ücretlerinin ödenmesi talebiyle üniversite rektörlüğüne başvuruda bulundu. Ancak idare, başvuruya süresinde cevap vermedi. Akçam, söz konusu idari işleme karşı İdare Mahkemesinde iptal davası açtı. Mahkeme ödenmeyen nöbet ücretlerinin yasal faizi ile birlikte davacıya ödenmesine karar verdi. İstinaf incelemesi sonucunda ise Bölge İdare Mahkemesi kesin olarak davanın reddine ve davacıya nöbet ücreti ödenmesinin mümkün olmadığına hükmetti. Akçam da bunun üzerine Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Başvuruyu görüşen Yüksek Mahkeme, Anayasa’nın 10. maddesinde güvence altına alınan ayrımcılık yasağının ihlal edildiğine karar verdi.

BİRİNE VERİP DİĞERİNE VERMEMEK AYRIMCILIK

Anayasa Mahkemesi kararının gerekçesinde, diğer sağlık personeline nöbet ücreti ödenip 2547 sayılı Kanun’a tabi olarak çalışan uzman doktorlara ödenmemesinin farklı muamele teşkil ettiği kaydedilerek şöyle devam edildi: “Bu durumun nesnel ve makul bir gerekçeye dayandırılmasını gerektirecek bir sebep bulunmadığı görülmüştür. 657 sayılı Kanun’a tabi uzman doktorlar ile 2547 sayılı Kanun’a tabi uzman doktorlar arasında nöbet ücreti yönünden bir farklılık yaratıldığı dikkate alındığında bu durumun mülkiyet hakkına yönelik ayrımcı bir muameleye yol açtığı anlaşılmıştır. Bu şekilde objektif ve makul bir gerekçe gösterilmeden mülkiyet hakkına yapılan ayrımcı müdahale nedeniyle başvurucuya aşırı bir külfet yüklenmesine yol açılmıştır. Dolayısıyla başvuru konusu olayda mülkiyet hakkı bağlamında ayrımcılık yasağının ihlal edildiği sonucuna varılmıştır.”

İlgili Anayasa Mahkemesi’nden emsal karar: Nöbet ücreti uzman doktorların hakkı haberiyle ilgili sizde görüşlerinizi yazarak gündeme dahil olabilirsiniz. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI