Türkiye Aktüel

Avrupa Komisyonundan dolara karşı euro atağı

Avrupa Komisyonundan dolara karşı euro atağı
8
05 Aralık 2018 - 23:07
 Avrupa Komisyonu, doların rezerv üstünlüğüne karşı uluslararası ödemelerde euronun rolünü artırmak için bağlayıcı olmayan bir teklifler paketi hazırladı. Avrupa Komisyonunun bu kararının ABD’nin İran’a ekonomik yaptırımlar uygulamaya başlayarak, birçok Avrupa ülkesini de İran’la ticaret yapmaması için zorlamasının ardından geldiğine dikkat çekildi.

Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi, Birlik üyesi ülkelere ve firmalara enerji anlaşmalarında euro kullanımını artırma çağrısı yaparak, finans ve emtia piyasalarında Avrupa parası euroyu desteklemek için mümkün olan tedbirleri almaya çalışacaklarını açıkladı. Komisyon, “Hangi parayı kullanacaklarına piyasa katılımcıları karar verir” ifadeleriyle başlayan raporunda, euronun uluslararası rolünü artırmadaki en etkili yolun 19 ülkenin yıllarca milli menfaatleriyle çelişen bankacılık, finans reformunu yaparak, para birimini gözden geçirmesi olduğuna işaret etti.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde Turkiyeaktuel.com 'da yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri lütfen kopyalamayınız.