Türkiye Aktüel

Bağdat müşteri oldu domatesin fiyatı uçtu

Domates endeksi yükselişe geçti… Tanzim çadırlarının en önemli kalemlerinden biri olan domateste Irak, alım için yönünü Türkiye’ye çevirince fiyatlar yükseldi. Antalya’nın Kumluca’da üretim fiyatı 24 saat içinde 4.5 TL’den 5.3 TL’ye çıktı. Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan “Düşmesi beklenen fiyatlardaki ardtışın sebebi Irak’ın alım talebi ve üretimdeki artışın bir türlü beklenen seviyeye gelmemesi” dedi. 

Bağdat müşteri oldu domatesin fiyatı uçtu
5
15 Mart 2019 - 3:01

Antalya’nın Kumluca ilçesinde domatesin üretim fiyatı bir gün içerisinde 4.5 TL’den 5.3 TL’ye yükseldi. Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, bu dönemde düşmesi beklenen sebze fiyatlarının daha da yükselmesini şaşkınlık içerisinde izlediklerini söyledi. Tavşan, üreticilerin malını direkt satışa sunduğu ve Türkiye’de sebze ve meyve fiyatlarının belirlenmesinde kilit rol oynayan halde, ısınan havalara rağmen fiyat düşüşü değil fiyat artışı görüldüğüne dikkat çekti.

Domates fiyatlarının son bir gün içerisinde yüzde 32’lere varan oranlarda arttığına işaret eden Tavşan, bu durumun üretimde beklenen artışın bir türlü gerçekleşememesiyle Irak’tan gelebilecek talepten kaynaklandığını belirtti. 12 Mart’ta halde kilosunu 2 lira 80 kuruştan satışa sunduğu domatesin fiyatı, 13 Mart’ta 4 lira 70 kuruşa kadar yükseldi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde Turkiyeaktuel.com 'da yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri lütfen kopyalamayınız.