Türkiye Aktüel

Bakan Eroğlu: Son 44 yılın en kurak dönemini yaşıyoruz

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’nin son 44 yılın en kurak dönemini yaşadığını anlatarak, “İçme suyu barajlarımızın doluluk oranı yüzde 31 civarında. Türkiye yarı kurak iklime sahip bir ülke. Şu anda hiç yağış yağmasa bile 3,5-4 ay yetecek su var. Su sıkıntısı yaşayan ilimiz yok İstanbul, İzmir gibi büyük illerde su sıkıntı yok”dedi.Bakan Eroğlu, cuma, cumartesi ve pazar günleri için yağış uyarısını yaptı.

Bakan Eroğlu: Son 44 yılın en kurak dönemini yaşıyoruz
25
21 Aralık 2017 - 17:38

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, NTV’de katıldığı yayında konuştu. Türkiye’nin su zengini bil ülke olmadığına dikkat çeken Bakan Eroğul, Türkiye’nin yarı kurak bir iklima sahip olduğunu söyledi. Barajlarda doluluk oranın yüzde 31 civarında olduğunu belirten ve susuzluğa karşı önlemler aldıklarını ifaden Bakan Eroğlu’nun konuşmasınnı satır başları şöyle:

Son 44 yılın en kurak yılını yaşıyoruz ama içme suyu sıkıntısı yaşayan bir ilimiz yok biz tedbirimizi aldık. Birkaç ilimiz var onlara da önlem aldık. Kilis ve Gaziantep’in Suriyeli mülteciler nedeniyle yoğun nüfus artışına maruz kaldı. Oluşan problemlerin de yeni projelerle giderildi. Melen barajının yüzde 90’ı bitti. O da önümüzdeki yıl devreye giriyor.

İSTANBUL İZMİR’DE SORUN YOK

Sadece Melen barajı İstanbul’un ihtiyacını karşılayacak düzeyde. Melen Barajı İstanbul’un sigortası gibi olacak. İzmir’de çok büyük su sıkıntısı vardı oraya da el attık. Şu anda İzmir’de de bir sıkıntı yok. Şu anda yeni barajlar yapıyoruz. Esasen şunu söyleyeyim 193 yerleşim yerinde su problemi vardı bunları kökünden çözdük hatta Kıbrıs’a da su götürdük.

BARAJLARDA DOLULUK ORANI

Şu anda içme suyu barajlarının doluluk oranı yüzde 31 civarında.

ORMAN YANGINLARI

2017 yılı çok kuraktı. Bu yıl 2042 tane yangın çıktı.

ORMAN YANGINLARI SONRASI BİLANÇO

2017 yılı çok kuraktı. Bu yıl 2042 tane yangın çıktı. Yangınla mücadelede çok başarılıyız. Küçük yangınları bölgeler takip ediyor çok büyük yangınlarda Orman Genel Müdürlüğü devreye giriyor. Hatta ben de devreye giriyorum. Yangın sistemlerimizle bütün Türkiye’yi gözetliyoruz. Yangınların maddi kayıplarını hesaplamak zor. Sadece orman yangınlarıyla mücadele etmiyoruz. Bu yıl 2500 kırsal alan yangınına da müdahale ettik. Kanuni olarak bizim vazifemiz değil ama orası yanarken biz kayıtsız kalamıyoruz müdahale etmek zorunda kalıyoruz.

“HER YIL 350-400 MİLYON CİVARINDA FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURUYORUZ”

Biz başka hususta kadar ağaç dikiyoruz. Her yıl 350-400 milyon civarında fidanı toprakla buluşturuyoruz. Cumhurbaşkanımız Milli Ağaçlandırma Seferberliği başlatmıştı bu kapsamda Sayın Cumhurbaşkanımız 4 milyarıncı fidanı toprakla buluşturdu. Ilısu Barajı’nın yüzde 96’sı bitti. Tarihi eserlere zarar vermedik onları taşıdık. Bize yapılamaz dediler biz yaptık. Türkiye’nin en yüksek barajlarını biz inşa ettik. 274 metre yükselikte dünyanın sayılı Türkiye’nin en yüksek barajı Yusufeli de devam ediyor

 

 

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde Turkiyeaktuel.com 'da yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri lütfen kopyalamayınız.