Türkiye Aktüel

CHP: Kamu İhale Kurumu’nda 9.7 milyar TL’lik hata var

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Kamu İhale Kurumu’nun, bir hafta içinde yayınladığı iki raporda rakamların farklı olduğunu ileri sürdü. İki rapor arasındaki 9.7 milyarlık fark olduğunu iddia eden Çakırözer “Gerekçesi ne, sorumlusu kim?” dedi. 

CHP: Kamu İhale Kurumu’nda 9.7 milyar TL’lik hata var
11
09 Mart 2019 - 17:09

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Kamu İhale Kurumu’nun 2018 yılı Kamu Alımları İzleme Raporu’nun yayınladıktan birkaç gün sonra silindiğini,  ilk yayınlanan raporda 33 milyar 37 milyon 720 bin olarak gösterilen ihalelerin tutarının ikinci raporda 23 milyar 337 milyon 280 bin TL olarak gösterildiğini söyledi. Devletin en büyük ihalelerini yöneten kurumun toplama işleminden ibaret istatistikte yüzde 40 oranında bir hata yapmasının kabul edilemeyeceğini belirten Çakırözer, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a “Bu bir hata mı, bir ihmal mi? İki rapor arasındaki 9.7 milyarlık farkın gerekçesi ne, sorumlusu kim?” sorusunu yöneltti.

CHP’li Çakırözer, Kamu İhale Kurumu’nun 2018 yılı ihalelerine ilişkin raporunu incelemiş ve toplamda 66.7 milyarlık kamu alımının adrese usulü ile yapıldığını açıklamıştı. Çakırözer, “30 milyar TL’lik ihale yasa kapsamında olsa da açık, şeffaf ve denetlenebilir olmayan usulle yapılmış. 33 milyarlık ihale Kamu İhale Yasası’ndan istisna tutulmuş. 3.7 milyarlık alım için ise ihale bile yapılmamış” demiş, millet için yapılan harcamaların üzerinde hiçbir şaibenin olmaması gerektiği çağrısını yapmıştı.

‘SİLİNİP YENİDEN YAYIMLANDI’

Çakırözer, Kamu İhale Yasası’nın raporunda bir skandala imza atıldığını da ortaya çıkardı. Çakırözer, “Rapor; yayınlandıktan birkaç gün sonra Kamu İhale Kurumu’nun internet sitesinden silinip, yeniden düzenlenip, aynı sitede tekrar yayınlandı. Yayımlanan iki rapor arasında önemli farklar var” dedi.

‘9.7 MİLYARLIK FARK’

Çakırözer, “Yayımlanan ilk raporda istisna kapsamında gerçekleştirilen ihalelerin toplam 33 milyar 37 milyon 720 bin TL tutarında olduğu görülüyordu. Ancak bu rapor silindi. Güncellenen raporda ise istisna ihalelerin toplam tutarı 23 milyar 337 milyon 280 bin TL olarak düzeltildi. İstisna ihalelerin toplam tutarı, ikinci raporda 9 milyar 700 milyon 440 bin TL azaldı” ifadelerini kullandı.

‘FARK KİT VE BİT’LERİN İSTİSNA İHALELERİNDE’

Çakırözer, “Ortaya çıkan 10 milyara yakın farkın Kamu İktisadi Teşebbüs (KİT) ve Belediye İktisadi Teşebbüslerinin (BİT) Kamu İhale Yasası’nın düzenleyici ve denetleyici hükümlerinden istisna tutulan mal alım ihalelerinin toplamı olduğu anlaşılıyor” dedi.

‘DEV İHALELERİ YÖNETEN KURUMUN HATASI KABUL EDİLEMEZ’

Çakırözer, Kamu İhale Yasası kapsamında olsa da yasanın hükümlerinden istisna tutulan ihaleleri çeşitlerinin, yasanın 3. maddesinin bentlerinde sıralandığı anımsatarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“İstisna ihale türleri ‘z’ bendine kadar uzanıyor. Yasanın, kendi hükümlerinden istisna tuttuğu ihaleleri sıralamak için alfabede yer kalmadı. Üstüne istisna ihalelerin toplam tutarına ilişkin istatistikte 9.7 milyar TL’lik bir hata yapıldı. Devletin en büyük ihalelerini yöneten bir kurumun 9 milyar 700 milyon 440 bin TL tutarında yüzde 40 oranında bir istatistik hatası yapması kabul edilemez. Yüz milyarlarca liralık ihalelerin sorumlusu Kamu İhale Kurumu, ihalelerin toplam tutarını açıklamak için basit bir toplama işlemini nasıl yapamaz? Raporun silinip güncellenmesi böylesine büyük bir eksikliği, hatayı kapatır mı?”

Çakırözer, konuyla ilgili olarak Meclis’e soru önergesi verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Yerel Seçimlerde Oyunuzu Hangi Partiye Vereceksiniz?

Yerel Seçimlerde Oyunuzu Hangi Partiye Vereceksiniz?

  • AK Parti --> 30
  • CHP --> 39
  • İYİ Parti --> 18
  • MHP --> 9
  • HDP --> 5
Gönder
Sonuçlar

Sitemizde Turkiyeaktuel.com 'da yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri lütfen kopyalamayınız.