Türkiye Aktüel

Çocuğa Saygı İnsanlığa Saygıdır

Çocuğa Saygı İnsanlığa Saygıdır
Nilüfer Uslu
Nilüfer Uslu( nuslu3114@gmail.com )
İstanbul doğumlu. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden mezun. Eski bir blogger. İlkokuldan beri deneme, şiir, kompozisyon, şimdi ise köşe yazıyor...
58
01 Aralık 2018 - 11:03

Zaman, bana değmeyen yılan bin yaşasın deyip, köşeye çekilmenin zamanı değil. Bugün sana değmez, yarın en yakınına isabet edebilir. Canın yanar, can yakmak istersin, bu böyle çığ gibi büyüyüp gider. Sonra ne olmuşa çare, ne de ölmüş’e…
Günümüzde şiddet, ipini koparmış, deli danalar gibi etrafta kol geziniyor. Kimin nerede ve ne zaman karşısına çıkacağı belli değil? Artık toplumsal bir sorun haline gelen şiddetin önünü kesmek için elbirliği ile çaba göstermeliyiz.
Şiddetin, şiddeti doğurduğu gerçeğini önce bir kabul etmek gerekiyor. Ebeveynin çocuğuna uyguladığı şiddet, çocuğun arkadaşına, arkadaşının başka bir arkadaşına, daha ileriki yaşlarda eşine, kendi çocuğuna, hatta anne ve babasına uyguladığı şiddet olarak geri dönüyor. Ailede öğrenilen, görülen herşey, çocuğun bilinçaltında kabul görerek, birgün yön değiştirerek karşısına çıkıyor aslında. Çocuktan saygı bekliyorsun, kendin ona karşı saygısızlık ediyorsun. Özgüvenli olsun istiyorsun, yine kendin kırıyorsun o güveni. Yaptığı bir hareketi beğenmiyor, aşağılıyorsun, söylediği bir sözden hoşlanmıyor, hakaret ediyorsun, çok şımarıyor, yaramazlık mı yapıyor, tabiri caizse çileden çıkarıyor, fiziksel şiddet uyguluyorsun… O’’na yaptığı her davranışın, zamanla yanlış olduğunu aşılıyor, bedeninin ve düşüncelerinin değersiz olduğunu empoze ediyorsun. Okul hayatında başarısız oluyor, başkalarıyla kıyaslıyorsun, yeri geliyor iş hayatında kendisi icin bir adım atmak istiyor, yüreklendireceğin yerde, hevesini kırıp pasifize olmasını sağlıyor, onu yine sindiriyorsun. Hayatta ne yaparsa yapsın, ailesi tarafından aslında hiçbir zaman kabul görmemiş, saygı görmeden büyütülen, ama çevresindeki herkez tarafından da saygı duyması beklenen bir birey yetişiyor sonucunda.
Sevgili Nihan Kaya, “İyi Aile Yoktur” adlı kitabının bir bölümünde öyle güzel değinmiş ki bu konuya, şöyle diyor:
“Saygı itaat değildir. Karşılıklı olmayan, hiyerarşiye dayalı bir şeye “saygı” adını verebilmek çok zor. Kendisi saygı görmeyen bir çocuk, bir başkasına saygı göstermeyi nasıl öğrenebilir? Bizim çocuğa hiyerarşik bir ilişki dahilinde öğrettiğiniz şey, saygı değil, olsa olsa itaat olabilir. “Büyüğe saygı” klişesi adı altında ona kendisini aşağıda, yanı “alt” hissettirdiğimiz ve “üst”üne itaat etmesini öğrettiğiniz çocuk, tabi ki hayvanlara eziyet edecek, sınavda hile, oyunda mızıkçılık yapacak, yalan söyleyecek ve sonra kendisini “üst” hissedeceği bir paye bulur bulmaz altını edecektir. Aynı, bu çocuğun anne/baba olunca kendi çocuğuna yaptığı gibi.”
Eğitimin ailede başladığını kabul edersek, saygının, sevginin, sağlam bir özgüvenin de aile kaynaklı olduğunu kabul etmemiz gerek. Fikirlerini söylemekten korkmayan, edemeyen, kendisini de ezdirmeyen, hakkı “hak” ile arayan, her canlının en az kendisi kadar değerli olduğuna inanan, saygı ve sevgi görüp, göstermenin, şu dünyada ki en yüksek mertebe olduğunun bilincine varan çocuklar yetiştirelim.
Çocukken onlara karanlığı değil, şiddeti öcü olarak öğretelim. Çünkü hiçbir karanlık, bir başkasına zarar vermek isteme düşüncesinden daha zifiri değildir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Yerel Seçimlerde Oyunuzu Hangi Partiye Vereceksiniz?

Yerel Seçimlerde Oyunuzu Hangi Partiye Vereceksiniz?

  • AK Parti --> 30
  • CHP --> 39
  • İYİ Parti --> 18
  • MHP --> 9
  • HDP --> 5
Gönder
Sonuçlar

Sitemizde Turkiyeaktuel.com 'da yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri lütfen kopyalamayınız.