Türkiye Aktüel

Damar sertliğine karşı strateji

 Bilim insanları, damar sertliğine karşı TGF-β proteinlerine odaklandılar. Yeni yapılan bir çalışmada, geliştirilen ilaç aracılığıyla damar iç yüzeyindeki TGF-β sinyali engellendi. Deneylerde böylece hastalığın ilerlemesinin durduğu gösterildi. 

Damar sertliğine karşı strateji
29
09 Eylül 2019 - 9:47

Vücudun herhangi bir yerindeki hücrelerin aksine, arterlerimizin iç duvarlarını oluşturan hücreler, “transforming büyüme faktörü-?” (TGF-β) proteinleri dolaşımda arttığında iltihaplanır. Yale Üniversitesi’ndeki bilim insanları tarafından yapılan çalışma, TGF- β almaçlarına müdahale etmenin, ateroskleroza (damar sertliği) neden olduğuna inanılan kan damarlarındaki kronik yangıyı azaltabileceğini öne sürüyor. Yale Üniversitesi bilim insanları, sadece endotel (damarların iç yüzünü oluşturan doku) hücrelerinde TGF-β almaçlarının genlerini susturmak için RNA enterferansına (RNAi) dayanan bir ilaç geliştirdiler. Bu hücre seviyesindeki seçicilik, RNAi ilacının sadece endotel hücresini hedefleyecek nanoparçacık içine paketlenmesiyle elde edilir.

TAM TEDAVİSİ YOK

Plakların biriktiği ve arterlerin sertleştiği bir durum olan damar sertliği, mevcut tedavilerle yavaşlatılabilir, ancak durdurulamaz veya geri döndürülememektedir. Her ne kadar damar sertliğinin fiziksel belirtileri çok açık olsa da, durumun moleküler sürücüleri belirsizdir. Bu sürücülere ışık tutabilmek için, tıp profesörü Michael Simons, liderliğindeki Yale bilim insanları, vücuttaki çok çeşitli hücreleri ve dokuları düzenlediği bilinen TGF- β sinyal yolağına odaklandılar.

Bilim insanlarının çalışması, 26 Ağustos’ta saygın bilim dergilerinden Nature Communications’ta “Endotel TGF- β sinyali vasküler enflamasyon (yangı) ve aterosklerozu teşvik ediyor” başlığıyla yayımlandı. İnsan hücreleri ve fare modelleriyle yapılan deneylerin yer aldığı çalışmada, TGF-β sinyalinin damar sertliği ile ilişkili vasküler yangının ana itici güçlerinden biri olduğu gösteriliyor.

Çalışma ekibi, hiperlipidemik (kanda yağ miktarı yüksek) farelerde endotelyal TGF- β sinyalinin engellenmesinin ardından, damar duvarı iltihabı ve damar geçirgenliğinin azaldığını, hastalığın ilerlemesinin durduğunu bunun da yerleşik lezyonların gerilemesine neden olduğunu bildirdi. Endotel TGF-β sinyalinin bu etkileri, diğer hücre tiplerindeki etkilerinin tam tersidir ve damar sertliğinde plak oluşmasının önemli bir sürücüsü olarak tanımlamakta ve bu hastalığın kontrolünü amaçlayan hücre tipine özgü terapötik müdahalenin olasılığına işaret etmektedir.

NANOPARÇACIKLARLA GÖNDERİLDİ

Bu yaklaşımı potansiyel bir terapi olarak test etmek için, bilim insanları TGF- β almaçlarını bozmak amacıyla Yale Üniversitesi’nde geliştirilen bir RNAi ilacı kullandılar. RNAi, geni kapatmak veya susturmak için bir genin kendi DNA sekansını kullanır. İlacı sadece farelerin kan damarı duvarlarındaki endotel hücrelere gönderebilmek için, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde oluşturulan mikroskobik parçacıkları ya da nanoparçacıkları kullandılar. Bu strateji, genetik teknik kadar iltihabı ve plakları etkili bir biçimde azaltmıştır.

Özgün yazı için: https://www.nature.com

İlgili Damar sertliğine karşı strateji haberiyle ilgili sizde görüşlerinizi yazarak gündeme dahil olabilirsiniz. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI