Türkiye Aktüel

Dert Ortağı

Dert Ortağı
Mustafa Koca
Mustafa Koca( mustafakoca220@gmail.com )
En zor rakip sensin kitabı, bilgi ve blog sitesi yazarıyım. Akademik kariyerim; bilişim uzmanlığı. OOP/SQL ve Web yazılım uzmanlığı yapmaktayım.(Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğrencisiyim)
281
12 Haziran 2019 - 14:23

Saf bir kalbe sahip olanlar, tef bir hayat yaşarlar…

-Mustafa Koca

(En Zor Rakip ‘Sensin’ kitabı yazarı)

Bir gencin yaşamından yola çıkılarak neler değiştirilebilir?  Buyrun hep beraber görelim…

“Bu genç yardım etmeyi ve dinlemeyi çok seviyormuş. Her insana güvenip,  her insanı çok seviyormuş . Aynı zamanda çok sinirliymiş ama saf bir kalbe sahipmiş. Dinlemeyi sevdiği için sorunları iyi görebilme yeteneğine sahipmiş. Hayatında gördüğü her olaydan iyi dersler almış, fakat sadece almakla kaldığı için bir türlü hatadan uzaklaşamayan biri olmuş.

Zaman çok hızlı ilerlemiş, ilk başlarda kimseye derdini anlatamayan genç; karşısına birinin çıkması ile dile gelmiş. Ona öyle bir şey söylemiş ki,  sadece bir söz ile bütün dünyanın değişeceğini anlamış. Her gece dertten gözyaşları ile ağlayan genç,  artık yazarak ağlamaya başlamış.

Yazarak ağlayanlar hemdert(dert ortağı) bulurlar…

Bu gençte bulmuştu hemdert’ini. Fakat bulduğu kişi hem “dert” oluyormuş ona, hem de “hemdert.”

Kısa zamanda yaşamadığı, görmediği,  duymadığı ne varsa hepsini atlatmış. Bazen kendisi bile şaşırıyormuş bu nasıl bir “Tevafuk” diye.  Tesadüfe inanmıyormuş.  Tevafuk varken tesadüfte neymiş;  tıpkı hemdert’inin düşündüğü gibi düşünüyormuş…

Bir süre her şey o kadar yolunda gitmiş ki,  bu işte bir terslik var diye düşünmeye başlamışlar. Zaten insan neyi düşünürse ona bürünür. Onlarda düşündükleri şeye bürünmüşlerdi.  Bu işte bir terslik varmış ve altını üstüne getirmek gerekiyormuş. Getirdiler ama bu işin altı üstünden daha kötüymüş. Altının üstünden iyi olduğunu sandıkları için yanılgıya uğramışlar.  “Sanmak” kelimesinin bazen kaosa sürüklediğini unutmuşlar. Daha sonra hem genç, hem de hemdert’i düşünmeye başlamışlar;  “biz neden sıkıldık” diye. Çünkü hemdert olan dinleyendir, dertleri anlayandır.  Bir yola “sanmak” için çıkınca hep üzülen oluyorsun. Hem genç hem de hemdert’i üzülen taraf oluyordu. Yani öyle bir şey vardı ki aralarında; genç anlatamadığı için,  hemdert de ortak olamadığı için üzülüyormuş.

Anlatmak ve anlamak çabası bir süre devam etmiş…

Yıllar sonra ne olmuş biliyor musunuz?

Genç tek başına karşısına aldığı dünyayı, hemdert’i ile paylaşmış.

Genç yardım etmeyi ve dinlemeyi sevdiği için iyiliği bilmeyen insanlar tarafından düşünceleri suistimal edilmiş.

Çok sevip çok güvendiğinden, en çokta hemdert’ini diğer her şeyden ayırt ettiğinden fazlasıyla canı yanmış.

Aynı zamanda sinirli olduğu için sevdiklerini istemeden üzer, ama başkaları onları üzdüğünde herkesten önce koşarmış.”

Unutmayın:

Sevgi kendini “sinir”le belli eder. Sinir ne yaptırıyorsa, onu veriyordur karşısındakine.

Sonunda ne oldu, genç ve hemdert’i nasıl yaşam sürdüler kimse bilmiyor . Fakat bilinen bir şey var;  “yaşananlar bir tevafuk ve Allah’tan gelen sevgi Allah’a gitti.”

Biz Allah’ın misafirini güzel ağırlayalım, Allah misafir olarak hemdert gönderir ve hemdert bizim dünyada ki Allah için sevdiğimiz kişidir. Biz Allah’ın misafirini yani hemdert’imizi güzel ağırlarsak, hemdert’imiz göç ettiğinde Allah’ta onu güzel ağırlar…

İNSTAGRAM; 

-@enzorrakipsensin

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI