Türkiye Aktüel

Eğitim-İş’ten MEB’e 2009 hatırlatması

 Danıştay 8. Daire’nin, Andımız’ın yeniden okutulması yönündeki kararını temyize götüren Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB), Eğitim-İş’ten tepki geldi. Sendika, Danıştay’a sunduğu dilekçede, Bakanlığın 2009’daki Andımız kararını hatırlattı. 

Eğitim-İş’ten MEB’e 2009 hatırlatması
17
07 Kasım 2018 - 15:07

Danıştay 8. Daire’nin kararına MEB tarafından yapılan itirazda, Andımız’ın bilimsel-pedagojik ilkelerle uyumlu olmadığı iddia edildi. MEB’in 2009’daki davada verdiği yanıtı hatırlatan Eğitim-İş, Milli Eğitim’in güncel politik atmosfere göre şekillendirildiğini belirtti. Eğitim-İş, Danıştay’ın verdiği kararla Öğrenci Andı’nın ırkçı söylemlerden uzak olduğu, Atatürk milliyetçiliğini benimsemiş, eşit vatandaşlık bilincine sahip bireyler yetiştirilmesi adına gerekli olduğu yönünde karar verdiğini ifade etti.

TEMYİZ İSTEMİ REDDEDİLSİN

Dilekçede “Milli Eğitim Bakanlığı 2009 yılındaki savunmasıyla, andımızın kaldırılmaması gerektiğini ortaya koymuştur” dedildi ve şu çelişki dile getirildi: “2009’dan, andımızın uygulamadan kaldırıldığı 2014 yılına kadar geçen sürede hangi gelişme ve değişimin, bir anda andımızın ırkçı söyleme dönüşmesine neden olduğu ve bilimsel olarak kaldırılmasını gerektirdiği merak konusudur.”

Eğitim-İş, Danıştay’a sunduğu dilekçenin sonuç ve istem başlığında davalı idarenin yürütmenin durdurulması ile temyiz isteminin reddedilerek kararın onanmasına karar verilmesinini talep etti.

MEB: IRKÇI DEĞİL KUCAKLAYICI

MEB’in 2009 yılı savunmasında Andımız’la ilgili şu ifadeler yer almıştı:

“…Öğrenci andının geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza okutulmasının ayrımcılık, ırkçılık, eşitsizlikle bir ilgisinin olduğu söylenemez. Türk Dil Kurumu’nun yayınladığı Güncel Türkçe Sözlük’te yer alan ve yaygın olarak kullanılan tanıma göre Türk kelimesinin anlamı, ırki bir içerik ve ayrıcalık içermemekte; bunun aksine ‘Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan halk ve bu halktan olan kimse’ ifadesiyle birleştirici ve bütünleştirici yönünü açığa çıkarmaktadır. ‘Ne mutlu Türküm diyene’ ifadesi ve buna benzer ifadeler, Türk ırkından başka ırkları yok sayan, bir ırkı yüceltmeye yarayan ırk ayrımcılığına dayalı söylemler değil, tam tersine ülkede yaşayan herkesi eşit oranda kapsayan ve herkesin mutluluğunu amaçlayan ifadelerdir…”

Kaynak : Aydınlık

İlgili Eğitim-İş’ten MEB’e 2009 hatırlatması haberiyle ilgili sizde görüşlerinizi yazarak gündeme dahil olabilirsiniz. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Yerel Seçimlerde Oyunuzu Hangi Partiye Vereceksiniz?

Yerel Seçimlerde Oyunuzu Hangi Partiye Vereceksiniz?

  • AK Parti --> 20
  • CHP --> 25
  • İYİ Parti --> 15
  • MHP --> 7
  • HDP --> 3
Gönder
Sonuçlar

Sitemizde Turkiyeaktuel.com 'da yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri lütfen kopyalamayınız.