Türkiye Aktüel

Evren mi? Çoklu Evren mi?

Evren mi? Çoklu Evren mi?
Melda Civelek
Melda Civelek( meldasultancivelek01@gmail.com )
1996 tarihinde İstanbul ilinin eşsiz ilçelerinden birisi olan Sarıyer ilçesinde dünyaya geldim. İlkokul eğitimime mahallede yer alan ilkokulda başladım ve sonrasında Anadolu lisesinde eğitim yaşamıma devam ettim. Yıl 2014 olduğunda Arel Üniversitesi İngilizce Mütercim-Tercümanlik bölümünde üniversite eğitimime başladım fakat yürümek istediğim doğru yolun bu olmadığını düşünerek okulu bıraktım. Kendi benliğimin bir parçası olan ve kendime sonradan itiraf edebildiğim içimdeki gazeteciyi seneler sonra kucaklayabildim ve eğitim öğretim hayatıma bu kutsal mesleğin bahşettiği yoldan ilerlemeye karar verdim. Şimdi ise Gazetecilik öğrencisiyim. Bunun dışında ayriyeten çift anadal programına kayıtlı Psikoloji bölümü öğrencisiyim. Hümanist, biraz sürrealist, kısacası evrensel bir insanım. Hayal gücümün sınırsızlığında sizleri ağırlamak ve sizleri her zaman doğru kaynaklar ile bilgilendirmek için burada olacağım.
533
06 Nisan 2019 - 20:49

İçinde yaşadığımız gezegenin büyüklüğünü hepimiz biliyoruz. Güneş Sistemi’nin 5. büyük gezegeni olan Dünyamız, Samanyolu Galaksisi içindeki 100 milyar yıldızın; 14 milyar ışıkyıllık bir yarıçapa sahip, 2 trilyon galaksiye ev sahipliği yapan görülebilir evrenin yanında bir kum tanesi olarak bile ölçülendirilemiyor. İçinde bulunduğumuz evren öylesine büyük ki, bunu tam olarak kavramamız neredeyse imkansız hale geliyor. Uzaydaki en kısa mesafeleri bile ışık yılıyla ifade ediyoruz.

Peki evrenin bu kadar büyük olmasının sebebi nedir?

Kozmik enflasyon kuramı ilk olarak 1980 yılında, şu anda MIT(Massachusets Institute of Technology) üniversitesi fizik bölümünde Victor F. Weisskopf fizik profesörü unvanını taşıyan “ Alan Guth “ tarafından öne sürüldü. Enflasyon kuramı büyük patlamanın “patlama” aşamasını açıklayan bir kuram olarak tanımlanır. Bu kuram, evreni büyük patlama adı verilen muazzam genişleme evresine sürükleyen tetikleyici mekanizmaları açıklar. Aslında büyük patlama kuramı hiçbir zaman söz konusu patlama evresiyle ilgili bir kuram olmadı. Neyin patladığı, neden patladığı ya da patlamadan önce neler olduğuyla ilgili hiçbir şey söylememekteydi. İşte bu noktada bilim insanları fiziksel evrenbilim’deki bu durumu , “ Karanlık enerji “ olarak tanımladılar. Karanlık enerji, evreni sürekli genişleten ve galaksileri birbirinden uzaklaştıran bir enerji türü olmakla birlikte ; evrenin yavaşlayarak değil, tersine artan bir ivmeyle, hızlanarak genişlemesini sağlayan bir enerji türüdür. Fakat bu durum hala bilim insanları tarafından araştırılmakta olup, varlığı sezgisel ve matematiksel kanıtlara dayanan, gerçekte var olup olmadığı sağlam verilere dayanmayan bir muamma niteliğindedir.

 

Karanlık enerji yukarıdaki mor ızgarayla ve yerçekimi altındaki yeşil ızgarayla temsil edilir.
Resim: NASA/JPL Caltech

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karanlık enerji fikri, “süpernova” denilen uzak patlayan yıldızların çalışmalarına dayanarak, önceki on yılda öne sürüldü. Süpernova, dünyaya uzaklıklarının hesaplanmasını sağlayan “standart mumlar” olarak adlandırılan sabit ve ölçülebilir bir ışık yaymaktadır. Gözlemler, karanlık enerjinin, nesneleri gittikçe hızlanan bir hızda fırlattığını ortaya koydu. Bu araştırmalar, “çoklu-evren” fikri ile karşı karşıya kalmamıza olanak sağlamıştır. Antropik ilke dışına çıkacak olmanın fikri, birçok insanı heyecanlandıracak gibi görünüyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI