Türkiye Aktüel

Farkındalık Yolculuğu

Farkındalık Yolculuğu
D.Derya
D.Derya( deyay5678@icloud.com )
Derya Deniz DALGIN , 21 yaşında Beykent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde 3.sınıf öğrencisidir.Yaşam Koçluğu,Acsess Bars ,Deep System Healing Therapy İlahi Sistem Şifa Terapisi TRANS TERAPİSTLİĞİ eğitimini almıştır.Aynı zamanda Rönesans Gelişim Akademisinde Spritüellik Okulunda eğitim görmektedir .Uluslararası Hukuk Kulübünde yönetim kurulu üyesi ,Şah Hukuk Bürosunda stajyer öğrencidir.Daha önce Simge dergisi ve Sokak dergisinde gönüllü yazarlık yapmıştır.Şimdilerde Türkiye Aktüel'de yazarlığına başlamıştır.Psikoloji ,sosyoloji ,fizik ,metafizik ,parapsikolojiye ilgisi vardır ve bu konularda bilimsel araştırmalarına devam etmektedir.
59
13 Mart 2019 - 13:15

Bugün bahsedeceğimiz konu yaşadığımız olaylar ve o olayları algılayışımıza etki eden şeyin ne olduğunu  aldığım yaşam koçluğu eğitiminden  ve  Doğan Cüceoğlu ‘nun İletişim Donanımları kitabından okuduklarımı kendi ifadelerimle size aktarmaya çalışacağım ve artık başlıyoruz 🙂 Yaşadığımız olaylar ile fenomen dediğimiz şeyler  aynı şeyler değillerdir.

Olay dediğimiz  şey çevremizde yer alan fiziksel verilerin tümüdür.Fenomen,bu olayın bizim zeminimizden geçerek algılanmasını ve yorumlanarak anlamdandırılmasıdır .Dışarıdaki  olay ile algılanan şey farklı olabilir. İşte bu algılanan şeye fenomen diyoruz.Bizler algıladığımız kadarını bilir ve bizler fenomen dünyamızın farkındayızdır.Yaşadığımız olaylar da bir fiziksel olay vardır  bir de o olayı algılayan biz sayısınca fenomen vardır.Burdan da çıkaracağımız şey aslında insan algıladığı olaylara anlam verebilir .Yani fenomenlerin anlamı vardır ,olayların değil .Genelde algıladığımız şeyin farkındayızdır ama o algıyı belirleyen etkenin farkında değilizdir.

Örneğin ; Bir  arkadaşınıza kızdığınızın farkındasınızdır. Ancak o kızgınlığın kaynağını açık seçik bilemeyebilirsiniz. Kızgınlığınızın sonunda duygularınızın temelinde yatan şeyin ne olduğunu bir yaşam koçu yardımıyla ya da bir psikolojik danışman yardımıyla anlayabilirsiniz.Bunun sonucunda bilinçli bir gözlemle aldığınız destek sonucunda yeni bir gözle davranışlarınıza yön verebilirsiniz .Yani o konudaki bilinç  seviyeniz değişir. Bizlerin algılamalarını belirleyen zeminlerimizdir ve o zeminlerimiz çerçevesinde algılamaya devam ederiz.Bunu bir farenin bir oyuncakta dönen şeyde koşar gibi devamlı sürdürdüğü şey gibi bizlerinde bu zeminlerimiz çerçevesinde kalarak o zeminin ötesine geçemeyeceğizdir ta ki  o zeminler çerçevesinde  algılamaya mahkum kaldığımız şeylerin farkına  varana kadar.

Bu algılama dediğimiz şey de bireysel ve sosyal özgürlüğümüze kadar gider.Algılarımız ,yaşadığımız toplumun kültüründen gelir.Yani ailemizden ,okulumuzdan ,yöremizden ve toplumdan.Bu kültürden gelen zeminlerin farkına varmadığımız sürece kültür robotu gibi yaşar gideriz.Eğer bu alt zeminden üst zemine çıkınca alttaki bu zeminin farkına varabilir ve onu algılayabiliriz .Böylece gözlemleyen bilince çıkmak için algılamasını sorgulayan sorular sormaya başlar. Örneğin ; Kızgınlığım seni tanıdım , gördüm  ve farkettim .Sen  hangi zeminden geliyorsun  ? Sorunu sorabilir.

Bu soruyu da ancak gözlemleyen bilinç seviyesinde cevap verebilir.Bu gözlemleyen bilinç ömür boyu devam edecek bir şeydir keşfe devam ettiğiniz sürece.    Evet böylelikle  kısa ama bilgi içerikli yazılarla  farkındalığını geliştirmek isteyenlerle yolumuzun kesişmesi dileğiyle .🤗

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Yerel Seçimlerde Oyunuzu Hangi Partiye Vereceksiniz?

Yerel Seçimlerde Oyunuzu Hangi Partiye Vereceksiniz?

  • AK Parti --> 30
  • CHP --> 39
  • İYİ Parti --> 18
  • MHP --> 9
  • HDP --> 5
Gönder
Sonuçlar

Sitemizde Turkiyeaktuel.com 'da yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri lütfen kopyalamayınız.