Türkiye Aktüel

AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

FATİH TİRAKİ İLE SPOR VE SAĞLIK

FATİH TİRAKİ İLE SPOR VE SAĞLIK
Şilan Kızılkaya Akan
Şilan Kızılkaya Akan( info.silanyazcikiyor@gmail.com )
Psikoloji Danışmanı & Yaratıcı Yönetmen Psikoloji makalelerim ve alanında başarı sağlamış isimler ile yapacağım röportajlarımı sizlerle buluşturuyorum.
654
02 Aralık 2018 - 13:27

Sağlık, yaşam boyunca en önem verdiğimiz faktördür. Sağlık denildiğinde aklımıza özellikle bu dönemde ilk gelen spor oluyor. Sosyal medya – televizyon – çevremiz vb. alanlarda  çeşitli tavsiyeler ile karşılaşıyoruz. Bugün alanında uzman ve bilirkişi olan Crossfit eğitmeni FATİH TİRAKİ ile  merak edilenleri öğrenecek ve bilgilendirmeler alacağız .

1) Öncelikle merhaba hocam, arkadaşlığımız bir yana mesleğin söz konusu olduğunda düğme iliklemeliyim. 🙂 Crossfit ne dediğimiz zaman artık herkesin bir fikri mevcut, peki sosyal medya da gördüğümüz öneriler – videolar – tavsiyeler ne derece doğru ? 

Merhaba Şilan, röportaj teklifin için çok teşekkür ederim. Röportaja başında okurlarına faydalı bilgiler paylaşmayı dileyerek başlıyorum. Öncelik ile sosyal medya – televizyon –  çevre vb. dipsiz bir kuyu olduğunu unutmamalıyız. Benim için kulaktan dolma bilgilerden ötesi değil bunu belirtmek istiyorum. İnsanlarımız da ”bilmiyorum” kelimesi yerine ”ben yaptım sende yap”- ” ben xx içtim, içersen zayıflarsın” kelimeleri ile kaynıyor. Unutmamalıyız ki spor terim – ilaç – takviyelerini bilmek uygulamak ile aynı değildir. 

2) ” bu ilaç ile ben kilo verdim” , ” bu 3 kareografiyi uygulayarak  benim gibi bir vücuda sahip olabilirsiniz” vb. binlercesi … Senin 10 sene de başardığını insanların 7 günde yapabileceğinin garanti edilmesi doğru mudur ?

Benim 10 yıl çalışma ile elde ettiğimi o ilaçlar veya birkaç kareografi ile başarmak mümkün ise lütfen sözleşme yapalım beni de çalıştırsın veya o ilacı kullanmamı sağlasınlar 🙂 Sağlıklı bir sonucu kimse 3 kareografi veya bir ilaç ile garanti edemez. Örneğin halter ile çalışırken bunu videoya çekiyorum ve beni takip eden insanlar ile paylaşıyorum. Asla deneyin, böyle kilo verirsiniz diyemem. Bu araç kullanma videosu seyrederek ehliyetsiz araba kullanmak kadar tehlikeli bir durum oluşturur. Genetik faktörler – geçirilen hastalık veya ameliyatlar – ayırabileceğimiz saatler – kullandığımız ilaçlar ve niceleri sonucu değiştiren etmenler iken bu mümkün değildir.

3) ” Sağlık veya saat problemi yaşayan kişiler crossfit yapamaz !  ” diyebilir miyiz ? 

Hayır , herkes spor yapabilir. Kalp hastası bir kişinin programı ayrı – kolestrol veya şeker hastasının ki ayrıdır. Saat 22:00 da çalıştırdığım öğrencimde, sabah 06:00 da çalıştırdığım öğrencimde mevcuttur. Hepsinin ayrı program listeleri vardır.

4) Spor salonuna gelmek için müsait olmayan okurlarımıza önerilerin nelerdir ?

Klasik biliyorum ama herşeyden önce sıvı tüketimine önem verin. 
Düzenli ve sağlıklı gıdalar ile beslenin.
Kendinizi ödüllendirdiğiniz anlar elbet olacaktır, yasaklar değil izin günlerinizi belirleyin.
Yürüyüş, koşu, doğru açılar ile yapılmış belli egzersizler yapabilirsiniz.

5) ” Asla ….. denemeyin-yapmayın! ” uyarın nedir ?

Evde egzersiz yapacaksanız ve bir uygulama önerisi seyrediyorsanız, örneğin ( telefon uygulaması – spor eğitim serileri – sosyal medya videoları ) izlediğiniz kişinin doğru açılar ile yönlendirmesi gerçekten çok önemlidir. Aksi takdirde sakatlanmalar yaşanabilir.

Sizin için önemli olan 30 günde 5 kg değil 6 ayda 5 kg olsun. Görsel kaygılarınızı sağlığınızdan değerli tutmayın.

Spor salonuna kayıt yaptırdığınızda ben veya meslektaşlarımdan önce simit bölgesi dediğimiz bölgenin erimesini istemeyin . 🙂 

Bilmediğiniz ve uzman kişi tarafından yönlendirilmediğiniz takviye gıda veya ilaçları satın almayın ve kullanmayın.

Biz sizin için hep buradayız unutmayın ve danışmaktan asla çekinmeyin. Hep birlikte sağlık ile kalmamızı diliyorum ve çok teşekkür ediyorum. 

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P