Türkiye Aktüel

GENÇLİK NEREYE GİDİYOR?

GENÇLİK NEREYE GİDİYOR?
Avatar
Kubilay Muhammet Özdemir( benimtarihim1923@gmail.com )
Giresun Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu ve aynı üniversitede pedagojik formasyon eğitimini tamamlayıp Öğretmen olmaya hak kazandı. Bir ilkokulda birinci sınıflara ücretli öğretmenlik yaptı. Halen Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü okumaktadır. Kişisel Gelişim ile alakalı 9 tane sertifikası vardır. Ücretli Öğretmenlik yaptığı süreçte Milli Eğitim Bakanlığından 11 tane teşekkür yazısı almıştır. Tarihçi, siyaset Bilimci ve Köşe Yazarıdır ve hâlâ Orta Öğretimde Öğretmenlik yapmaktadır ve ayrıca Yüksek Lisans öğrencisidir.
49
09 Haziran 2019 - 5:03

Günümüzde gençlik nereye gidiyor akıl sır ermiyor ama uçuruma doğru gittiği kesin gibi görünüyor. Özellikle gençlerin arasında yayılan sosyal medya ve internet gençlerimizi okumaktan, araştırmaktan, bilimsellikten ve en önemlisi iletişimden koparıp bütün hayal dünyalarını ve yaşantıları sosyal medyada yaşar olmuş durumlar. Aksine aslında internet ve sosyal medya yararlı bir şekilde kullanırsanız büyük bir nimet, düşünsenize araştırma yapmak istediğiniz zaman kütüphane bir tık uzağınızda, siteye girdiğinizce binlerce kitap ile karşılaşabiliyorsunuz. Ya da tepki vermek istediğiniz bir olay karşısında binlerce kişi bu sosyal medya ağlarını kullanıp tepkisini dile getirebiliyor. Fakat gençlik çoğunluk olarak istisnaları dışarıda tutarak söylüyorum. İnterneti çok farklı amaçla kullanıyor. Bu da zamanla ahlaki yozlaşmaya, hayal dünyasının darlığına, okumak yerine, internetin başında bolca zaman geçirmeye ve insanlarla iletişimin kesilmesine neden oluyor.

Bu durum daha sonradan genci ruhsal ve psikolojik sorunlara itiyor. Ben en çok ulaşım için tramvay, metro, otobüs ve minibüsleri kullanırım. Bu araçlara bindiğimde bazen gençlerin yüzlerine bakarım. Çoğu çatık kaşlı, yüzlerinde farklı bir hava ya da kendini beğenmişlik tarzı hal ve hareketler yapan gençliğimiz var. Dış dünya ile iletişimini kesmiş elinden telefonunu düşürmeyip kulağından kulaklığını çıkarmayıp insanların yüzüne bakmayan gençlerimiz oluştu. Çok ilginçtir geçen hafta Beyazıt’ta Saaflar Çarşısına kitap almaya gittiğimde geri dönüşte tramvaya bindim. Tramvay’da yanımdakinin yüzüne bakınca bana gülümsedi ve merhaba abi dedi. Meğerse Pakistanlıymış bende ona merhaba dedim ve güzel bir muhabbet ettik. Sonraki bir gün sabah okula ders vermeye giderken otobüste bir yaşlı amca oturdu yanıma selam verdi selamını aldım ve başladık ineceği yere kadar muhabbete, fakat benim elimde telefon olsaydı ve amca ile ilgilenmeseydim sizce o muhabbet olur muydu? Gençler insanların yüzüne bakın ama kinle nefretle değil. Gülümseme ve sevgi ile bakın, iletişiminizi güçlendirin ve sosyal medya halinden de çıkıp gerçek dünyaya dönün. Zararlı sitelerden kaçının ve bilimsel sitelere yönelin, sosyal medyayı da yararlı faaliyetler için kullanın.

Çünkü düşman yaşadığımız coğrafyadan bizi kovmak istiyor. İstiyor ki biz internetlerde boğuşalım orada zaman harcayalım ve kitap okumayıp kendimizi geliştirmeyelim. Saçma sapan şeylerle uğraşalım ve üretmeyelim istiyor.

Bu yüzden interneti cep telefonlarımıza kadar indirdiler ki elimizden hiç telefon düşmesin zamanımızı hep orada tüketelim diye. Genç arkadaşım düşmanın pususunu yeme ve interneti yararlı amaçlar için kullan.

Son söz olarak şunu söylemek istiyorum. Yugoslavya parçalanırken halk “Biz  Evde Dizi İzliyorduk” demişti…

YAZARIN TAKİP ADRESLERİ

Facebook; Tarih Öğretmeni Kubilay Muhammet Özdemir Facebook Sayfası

İnstağram; kubilay_muhammet_ozdemir

Twitter; Tarih Öğretmeni Kubilay Muhammet Özdemir

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI