Türkiye Aktüel

Honda Türkiye’den çekiliyor mu? Şirketten açıklama geldi

Otomotiv devi Honda, İngiltere ile Türkiye’deki Civic sedan modelinin 2021 yılında bitireceğini duyurdu. Şirketten yapılan yazılı açıklamada “Honda Türkiye A.Ş., şu anda yılda 38 bin adet araç üretiyor. Şirket 2021 yılında Türkiye’deki mevcut Civic sedan modelini üretmeyi durduracak, ancak ticari faaliyetlerini devam ettirmesi planlanıyor” ifadelerine yer verildi. İngiliz milletvekili Tomlison, dün yaptığı bir açıklamada ise Honda’nın İngiltere ile Türkiye’deki fabrikalarını kapatacağını duyurmuştu. 

Honda Türkiye’den çekiliyor mu? Şirketten açıklama geldi
253
19 Şubat 2019 - 15:51

Japon otomobil üreticisi Honda, elektrikli araç stratejisinin hızlandırılmasını içeren yeniden yapılanma kapsamında Birleşik Krallık ve Türkiye’deki Civic sedan üretiminin 2021’de sona erdireceğini bildirdi.

HONDA’DAN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Honda’dan yapılan yazılı açıklamada, küresel üretim ağının yeniden yapılandıracağı aktarıldı. Bu yeniden yapılanmanın, Honda’nın küresel otomotiv endüstrisindeki benzersiz değişikliklere cevaben elektrikli otomobillere olan bağlılığını artırması nedeniyle ortaya çıktığını belirtilen açıklamada, “Honda UK Manufacturing Ltd., mevcut modelin üretim sürecinin sonunda, 2021’de Birleşik Krallık’taki Swindon araç üretim tesisini kapatma önerisi konusunda çalışanlarını bilgilendirdi. Fabrika şu anda yılda 150 bin otomobil üretiyor ve yaklaşık 3 bin 500 kişiyi istihdam ediyor” denildi.

19-02/19/51.jpg

“TÜRKİYE’DE 38 BİN ARAÇ ÜRETİLİYOR”

Açıklamada, küresel yapılanma Honda’nın Türkiye’deki otomobil operasyonlarını da içereceği aktarılarak, “Honda Türkiye A.Ş., şu anda yılda 38 bin adet araç üretiyor. Şirket 2021 yılında Türkiye’deki mevcut Civic sedan modelini üretmeyi durduracak, ancak ticari faaliyetlerini devam ettirmesi planlanıyor. Honda Türkiye AŞ, Türk paydaşlarla yapıcı diyaloglar sürdürmeye devam edecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Honda Motor Avrupa Bölgesel Operasyonlar Genel Müdürü ve Honda Motor Avrupa Başkanı Katsushi Inoue, “Sektörümüzü etkileyen benzersiz değişikliklerin ışığında, elektrifikasyon stratejimizi hızlandırmamız ve küresel operasyonlarımızı buna göre yapılandırmamız hayati önem taşıyor. Sonuç olarak, üretim ağımızı geleceğe nasıl hazırlayabileceğimize dair iş gücümüze danışmak için bu zor kararı almak zorunda kaldık. Bu karar kolaylıkla alınmadı ve bugünkü duyurunun insanlarımızı tedirgin edeceğinden dolayı üzgünüz.” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRKİYE’DEKİ FABRİKALARINI KAPATACAK”

İngiliz milletvekili Justin Tomlison, dün yaptığı bir açıklamada Honda’nın İngiltere ile Türkiye’deki fabrikalarını kapatacağını duyurmuştu.

Honda Avrupa Başkanı Katsushi Inoue de “Otomotiv sektörünü etkileyen benzeri görülmemiş değişikliklerin ışığında elektrikli otomobil stratejimizi hızlandırma  kararı aldık. Buna göre de küresel operasyonlarımızı yapılandırmamız hayati önem taşıyor. Bu kadar kolay alınan bir karar olmadı ve bugünkü duyurunun çalışanlarımız ve işbirlikçilerimizi ne kadar tedirgin edeceğinin farkındayız” dedi.

AA

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin