Türkiye Aktüel

Küresel ekonomide çarklar yavaşlıyor

Sadece Türkiye’de değil gelişmiş ülkelerde de imalat sektörü zor bir dönemden geçiyor. PMI’daki gerileme, küresel ekonominde yavaşlama sinyalleri veriyor. ABD’de haziran imalat PMI’ı Eylül 2009’dan bu yana en düşük seviyede. Çin’de imalat PMI haziranda bir önceki aya göre değişim göstermedi. 

Küresel ekonomide çarklar yavaşlıyor
19
04 Temmuz 2019 - 2:36

Ticaret savaşları, jeopolitik gelişmeler ve küresel ekonomide yaşanan belirsizlikler, dünyanın önde gelen ekonomilerinin imalat Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerini 50 seviyesinin altında tutmaya devam ediyor. 50 seviyesinin altında olması durumunda aktivite daralmasına işaret eden PMI, ekonomik görünümü yorumlama açısından yol gösterici konumunda bulunuyor. Dünyanın ilk 20 ekonomisine bakıldığında 2019 yılı üretim açısından sıkıntılı bir dönemden geçiyor.

Küresel ekonominin lokomotifi konumundaki ABD’de haziran imalat PMI her ne kadar 50.6 seviyesiyle pozitif değerlendirilse de bu rakam Eylül 2009’dan bu yana en düşük seviyeye işaret ediyor. Yılbaşında 54.9 olan ABD imalat PMI, yılın ilk yarısında karışık bir seyir izledi. Çin’de imalat PMI endeksi, 2019’un ilk yarısında oldukça dalgalı. Mart ve nisan aylarında sırasıyla 50.5 ve 50.1 değerlerini alan imalat PMI, diğer aylarda 50’nin altında kaldı.

Çin’de imalat PMI, haziranda bir önceki aya göre değişim göstermedi ve 49.4 değerini aldı. Euro Bölgesi haziran imalat PMI da son beş aydır 50’nin altında kalarak imalat sektöründe yaşadığı durgunluk dönemini atlatamıyor. Analistler, son üç aydır düşüş eğilimini sürdüren ve 47.6 seviyesine gelen Euro Bölgesi imalat PMI’daki bu seyrin sebebinin ticaret savaşları, otomotiv sektöründeki yavaşlama ve yaşanan siyasi belirsizlikler olduğunu belirtiyor.

Euro Bölgesinin en büyük ekonomisi olan Almanya’da imalat PMI haziranda 44.3’ten 45 seviyesine yükselse de bulunulan seviye sadece 2008 finansal kriz sonrası ve 2012 yılı sonlarına doğru görülmüştü. Almanya imalat PMI, Asya’da yaşanan talep daralması ve otomotiv endüstrisindeki yavaşlamanın da etkisiyle 6 aydır bozulan bir görünüm sergiliyor. İngiltere’de imalat PMI endeksi 49.4 seviyesinden 2013’ten bu yana en keskin düşüşünü göstererek 48.0 seviyesine gelerek 49.2 olan beklentilerin oldukça altında kaldı İspanya PMI’da yaşanan 2.2 puanlık düşüş de Şubat 2013’ten bu yana en sert düşüşe işaret ediyor. İtalya’da haziran imalat PMI, 49.7 seviyesinden 48.4’e geriledi. Rusya ve Güney Kore’de de üretim anlamında sıkıntılı dönemler yaşanıyor.

TÜRKİYE ORTALAMANIN ALTINDA

Türkiye’de de imalat PMI, 50 seviyesinin altında seyrediyor. Son üç aydır gerileyen imalat PMI, haziran ayında 2.6 puan artışla 45.3 seviyesinden 47.9’a çıktı. Analistler, hem yurt içinde hem de yurt dışında imalat sektöründe yaşanan yavaşlamanın küresel ekonomik büyümeyi negatif yönde etkilediğini belirtiyor. Özellikle ticaret ve kur savaşları ile yaptırımların küresel ticari aktiviteyi tehdit ettiğini ifade eden analistler, ticaretin önündeki engellerin kalkması durumunda yakın gelecekte imalat sanayinde canlanmanın olabileceğini tahmin ediyor. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI