Türkiye Aktüel

Müzisyenler: Devletten yasa desteği bekliyoruz

 Sinema sektöründe kabul edilen yeni yasa, müzik sektörünü de umutlandırdı. Özellikle dijitalleşmeden doğan telif hakkı sorununa dikkat çeken Müzik Yorumcuları Meslek Birliği yönetimi, ‘Sanatta üretimin ve çeşitliliğin artması için sanata ve sanatçıya devlet desteği şart’ çağrısında bulundu  

Müzisyenler: Devletten yasa desteği bekliyoruz
11
10 Şubat 2019 - 3:55

Geçen hafta ‘5224 sayılı Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkındaki Kanun’da yapılan değişiklikler sinema sektörünü ve sinemaseverleri oldukça memnun ederken, gözler müzik sektörüne çevrildi. Uzun süredir dijitalleşmenin getirdiği bazı sorunlarla boğuşan müzik yorumcuları, benzer bir yasanın müzik sektörü için de kabul edilmesi temennisinde bulundu.

KALİTENİN VE ÇEŞİTLİLİĞİN AZALMASINA NEDEN OLDU

Yönetim koltuğunda müziğin usta isimlerinden Burhan Şeşen, Belkıs Akkale, Edip Akbayram, Onur Akın, Metin Özülkü, Suzan Kardeş, Hüseyin Turan, Tolga Sağ ve Suavi’nin oturduğu Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR), konuyla ilgili “Sanatta üretimin ve çeşitliliğin artması için sanata ve sanatçıya devlet desteği şart” açıklamasını yaptı. Sanatçıların yeniden üretebilmek için sadece ürettiğinin hakkını almak istediğini vurgulayan MÜYORBİR Başkanı Burhan Şeşen, “Dijitalleşme ile birlikte müzik dinleme alışkanlıklarının değişmesi sanatçılar açısından hem olumlu hem de olumsuz sonuçları beraberinde getirdi. Mevcut telif hakları yasası bu değişime hızlı bir şekilde cevap veremediği için sanat ve sanatçıların hak kayıpları her geçen gün arttı. Bu da üretimde kalitenin ve çeşitliliğin azalmasına neden oldu” dedi.

Bestecinin, söz yazarının ve yorumcuların hakkını henüz onlar yaşarken korumanın en başta devletin görevi olduğunu belirten Suzan Kardeş şöyle konuştu: “Türkiye’de ev gibi, arsa gibi somut mülkiyetler sonsuz bir döngü içerisinde babadan oğula, oğuldan anneye, anneden kıza geçip onların bu haklarından faydalanmasını sağlarken, soyut mülkiyet olarak adlandırdığımız şarkılarımız, eser sahiplerinin ölümünden 70 yıl sonrasında kamuya mal oluyor.”

MÜYORBİR’E DE VERGİ MUAFİYETİ

Sanatçıların üzerindeki mali yükümlülükleri iyileştirecek düzenlemeler istediklerini belirten Edip Akbayram, “Sanatçıların üretimini teşvik edecek destekler bekliyoruz. Müzik alanında 5846 sayılı yasayla kurulmuş, TC Kültür Bakanlığı’nın mali ve idari denetiminde olan farklı alanların haklarını takip eden meslek birlikleri bulunuyor. Bu kurumlar seçimle işbaşına gelmiş üyelerden oluşup, eser sahipleri, yorumcular ve yapımcıların haklarını takip ediyorlar. Kâr amacı da gütmüyorlar, ticari işletmeler değiller. Temennimiz müzik alanında faaliyet gösteren eser sahipleri meslek birliklerine uygulanan kurumlar vergisi muafiyetinin, Türkiye’deki tek yorumcu meslek birliği MÜYORBİR’e de uygulanmasıdır” diye konuştu.

SANATÇILARA ÖZEL SİGORTA

Sanatçıların çalışma koşullarına uygun, özel olarak sigortalanmalarını sağlayabilecek bir sistemin oluşturulmasını istediklerinin altını çizen Tolga Sağ, “Ne yazık ki sanatçıların sigorta kapsamında güvencesiz çalışma koşullarından dolayı sağlanamıyor. Bu konuda bakanlıklarla birlikte çalışmak ve gerekli düzenlemenin yapılması için destek vermek istiyoruz” dedi.

Sanatçıların konserler, festivaller ve fuarlar dolayısıyla çok sık seyahat ettiğini söyleyen Hüseyin Turan da şunları söyledi: “Gelişmiş ülkelerde sanatçılara vize kolaylığı sağlanabiliyor. Bu koşulların ülkemizde de olamasını istiyoruz. Sanatçı, yabancı bir ülkede sadece performans sergilemiyor aynı zamanda kendi ülkesinin kültürünü, tarihini, geleneklerini de taşımış oluyor. Diğer bir ifadeyle ülkesinin fahri tanıtım elçiliğini de üstleniyor. Bu konuda Kültür Bakanlığımız başta olmak üzere tüm ilgili mercilerden destek bekliyor, bir an evvel Fikir ve Sanat Eserleri Yasası’nın hayata geçmesini diliyoruz.”

SANATÇI HAKLARININ TAKİP VE TAHSİLCİSİ

Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR), 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 42. maddesi kapsamında, 2000 yılında icracı sanatçılar tarafından kurulmuş Bağlantılı Hak Sahibi Meslek Birliği’dir. MÜYORBİR, yorumcuların, yani icracı sanatçıların eserlerinin TV, Radyo, İnternet, GSM operatörleri ve umumi mahallerde kullanımlardan doğan haklarını korumakta, anılan mecralardan icracı sanatçı haklarının takip ve tahsilini, üyelere dağıtımını yapmaktadır.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Yerel Seçimlerde Oyunuzu Hangi Partiye Vereceksiniz?

Yerel Seçimlerde Oyunuzu Hangi Partiye Vereceksiniz?

  • AK Parti --> 41
  • CHP --> 58
  • İYİ Parti --> 21
  • MHP --> 11
  • HDP --> 6
Gönder
Sonuçlar

Sitemizde Turkiyeaktuel.com 'da yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri lütfen kopyalamayınız.