Türkiye Aktüel

Obeziteye neden olan gen bulundu

 Araştırmacılar, birkaç genetik varyantın beynin iştah merkezi hipotalamustaki nöronların işlevini düzenlediğini gösterdiler. SRC-1 adlı genin vücut ağırlığının önemli bir düzenleyicisi olduğu kanıtlandı 

Obeziteye neden olan gen bulundu
9
15 Nisan 2019 - 3:22

Obezitenin çok bileşenli doğası nedeniyle sağlıklı olarak vücut ağırlığını korumak çok kolay değil. Bu yüzden etkin tedavi edici bir hedef bulmak zorlaşmaktadır. Baylor Tıp Fakültesi ve Cambridge Üniversitesi araştırma ekibi, vücudun iştahı nasıl düzenlediğine dair iyi bir kanıt buldular. Araştırmacılar, birkaç genetik varyantın, beynin iştah merkezi hipotalamustaki nöronların işlevini düzenlediğini gösterdiler.

Baylor Tıp Fakültesi ve Teksas Çocuk Hastanesi Çocuk Beslenme Araştırma Merkezi araştırmacılarından Doç. Dr. Yong Xu, steroid reseptör koaktivatörü-1 (SRC-1) olarak adlandırılan proteinin, vücut ağırlığının düzenlenmesinde rol oynadığının bilindiğini, ancak bu proteinin kesin rolünün açık olmadığını vurguladı. Ayrıca Dr. Xu iştahı düzenleyen bir beyin alanı olan hipotalamusta SRC-1’in rolünü araştırdıklarını söyledi.

Yeni çalışmadan elde edilen bulgular, “Steroid reseptörü koaktivatörü-1, Pomc nöronlarının ve enerji homeostazının fonksiyonunu modüle ediyor” başlığıyla saygın bilim dergilerinden olan Nature Communications’da yayımlandı.

OBEZ ÇOCUKLAR ARAŞTIRILDI

İlginç bir şekilde, SRC-1 geninden yoksun fareler daha fazla yiyor ve obez oluyorlar. SRC-1 ayrıca insan vücudunun ağırlığını düzenlemede rol oynuyor. Bu çalışmada araştırmacılar, ağır obez çocuklarda 15 nadir SRC-1 genetik varyantın SRC-1 fonksiyonlarını bozduğunu tanımlamışlar. Fareler, bu varyantlardan birini ifade etmek üzere genetik olarak tasarlandığında, hayvanlar daha fazla yemiş ve ağırlık kazanmış.

Ayrıca, araştırmacılar SRC-1’in farelerin hipotalamusunda, özellikle de Pomc genini ifade eden nöronlarda yüksek oranda görüldüğünü buldular. Pomc nöronlarının iştah ve vücut ağırlığını düzenlediği bilinmektedir. Diğer deneyler, SRC-1’in, bu hücrelerde Pomc geni ifadesinin düzenlenmesinde rol oynadığını gösterdi. Xu ve çalışma arkadaşları, Pomc nöronlarında SRC-1 genini susturduğunda hücreler daha az Pomc ifade etti ve fareler daha fazla yedi ve obez hale geldi.

Cambridge Üniversitesi Klinik Biyokimya Departmanı’nda Metobolizma Profesörü ve araştırma ekibinde olan Sadaf Farooqi, bir grup ağır obez çocukların SRC-1 geninde nadir genetik değişiklikler taşıdıklarını tespit ettiklerini belirtti.

Ek olarak, araştırma ekibi obez çocuklardaki SRC-1 varyantlarının çoğunun, SRC-1’in normal fonksiyonunu bozan işlevsiz proteinler ürettiğini buldular. Öte yandan, sağlıklı bireylerdeki SRC-1 varyantları SRC-1 fonksiyonunu bozmadı. Ayrıca, obez çocuklarda bulunan insan SRC-1 genetik varyantlarından birini ifade etmek üzere genetik olarak tasarlanan fareler daha fazla yedi ve kilo aldılar. Bu çalışma, SRC-1’in hipotalamusta vücut ağırlığının kontrolünde rol oynadığını gösteren ilk çalışmadır.

Dr. Xu son olarak temel ve genetik hayvan çalışmalarını ve insan genetik verilerini birbirine bağlayan kanıtlar sunarak, SRC-1’in vücut ağırlığının önemli bir düzenleyicisi olduğunu ortaya koyduklarını vurguladı.

Özgün makale için: https://www.nature.com/

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Yerel Seçimlerde Oyunuzu Hangi Partiye Vereceksiniz?

Yerel Seçimlerde Oyunuzu Hangi Partiye Vereceksiniz?

  • AK Parti --> 34
  • CHP --> 47
  • İYİ Parti --> 18
  • MHP --> 10
  • HDP --> 6
Gönder
Sonuçlar

Sitemizde Turkiyeaktuel.com 'da yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri lütfen kopyalamayınız.