Türkiye Aktüel

Sağlıkta düzenlemeleri içeren teklifi Meclis’te

 Sağlıkta bazı düzenlemeleri içeren kanun teklifine göre sağlık çalışanlarına şiddet uygulamak tutuklanma nedeni sayılacak. Teklife göre, sigara paketlerinin üzerinde marka logosu olmayacak, üremeye yardımcı tedavi uygulamalarına ilişkin yeni düzenlemeler yapılacak 

Sağlıkta düzenlemeleri içeren teklifi Meclis’te
19
09 Kasım 2018 - 0:04

Şiddete tutuklama sigaraya tek tip paket

AYDINLIK / ANKARA

Sağlık alanında bazı düzenlemeleri içeren kanun teklifi, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonundan geçti.

AKP’nin Meclis’e sunduğu kanun teklifinin tepki çeken 5. maddesi de muhalefetin ve sağlıkçıların tüm itirazlarına karşın komisyonda kabul edildi. Kabul edilen 5’inci maddeye göre, terör örgütlerine ve devletin güvenliğine karşı yapılara üye olduğu veya bu yapılarla irtibatlı olduğu gerekçesiyle kamu görevinden çıkarılan sağlık görevlileri, sadece SGK ile sözleşmesi bulunmayan sağlık kuruluşlarında veya muayenehanede çalışabilecek. Düzenledikleri raporlar yargı kararlarına ve idari işlemlere esas alınamayacak.

ŞİDDETE TUTUKLAMA GELİYOR

Teklif yasalaşırsa sağlık çalışanlarına şiddet uygulamak tutuklama nedeni sayılacak. Buna göre, sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sebebiyle kasten işlenen suçlardan şüpheli olanlar, kolluk görevlilerince yakalanacak ve gerekli işlemleri yapılarak Cumhuriyet başsavcılığına sevk edilecek.

MARKA LOGOSU OLMAYACAK

Teklife göre sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde ve üniversite yerleşkelerinde tütün ürünlerinin satışı yapılamayacak. Tütün ürünleri paketleri ile nargile şişelerinin üzerine, zararlarını belirten resimli ve Türkçe yazılı uyarı veya mesajların konulacağı alan, yüzde 65’ten yüzde 85’e çıkarılacak. Bütün tütün ürünlerinin üzerindeki yazı ve şekiller aynı olacak. Sigara paketlerinin üzerinde markanın logosu olmayacak. Tek tip olarak tasarlanan sigara paketleri ile ilgili hususlar, Sağlık Bakanlığının uygun görüşü alınarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikle düzenlenecek. Bu yasaklara uymayanlar, mahalli mülki amir tarafından 5 bin liradan 20 bin liraya kadar idari para cezası ile cezalandırılacak.

üremeye yönelik düzenleme

Teklif, üremeye yardımcı tedavi uygulamalarına ilişkin düzenlemeleri de içeriyor. Teklifte, yürürlükteki kanuna göre tüp bebek tedavisinin, yalnızca kadın kısırlığı halinde sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kapsamında uygulanabildiğine, erkek kısırlığı halinde uygulamada sorunlar yaşandığına dikkat çekildi. Teklife göre, tüp bebek tedavisi sadece evli olan eşlere, Bakanlıkça belirlenen tıbbi esaslar çerçevesinde, yalnızca Bakanlıkça yetkilendirilmiş hekimler tarafından ve Bakanlıkça ruhsatlandırılan üremeye yardımcı tedavi merkezlerinde uygulanacak.

TAŞIYICI ANNELİK YASAK

Eşlerden herhangi birinden alınan üreme hücreleri ve bu hücrelerden elde edilen embriyonun, başka kişilere uygulanarak çocuk sahibi olmak ve taşıyıcı annelik yapmak yasak olacak. Başkasına ait üreme hücresi veya embriyonun kullanılması suretiyle donasyon işlemi yapılması ve bu amaçla üreme hücresi veya embriyo bağışlanması, satılması, bulundurulması, kullanılması, saklanması, taşınması, ithalatı, ihracatı ve bu işlemlere aracılık edilmesi de yasaklanacak.

Kaynak : Aydınlık

İlgili Sağlıkta düzenlemeleri içeren teklifi Meclis’te haberiyle ilgili sizde görüşlerinizi yazarak gündeme dahil olabilirsiniz. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Yerel Seçimlerde Oyunuzu Hangi Partiye Vereceksiniz?

Yerel Seçimlerde Oyunuzu Hangi Partiye Vereceksiniz?

  • AK Parti --> 20
  • CHP --> 25
  • İYİ Parti --> 15
  • MHP --> 7
  • HDP --> 3
Gönder
Sonuçlar

Sitemizde Turkiyeaktuel.com 'da yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri lütfen kopyalamayınız.