Türkiye Aktüel

Ses kısıklığına dikkat!

 Baş ve boyun kanseri belirtileri merak ediliyor. Baş ve boyun kanserine yakalananlarda genellikle ağız içinde görülen yaralar, dilde, yanakta ve dudakta yara, boyunda şişlik ve en önemlisi ses kısıklığı ile ortaya çıkar.  

Ses kısıklığına dikkat!
55
18 Eylül 2019 - 17:38

Türkiye’deki Baş Boyun Kanserleri Derneği ve Avrupa Baş ve Boyun Derneği (EHNS) Genel Sekreteri Prof. Dr. Şefik Hoşal, tedavide erken teşhisin önemine dikkat çekti. ‘Hastalığı erken evrede teşhis edilen hastalarımızın yüzde 80’ini kurtarıyoruz’ diyen Prof. Dr. Hoşal, “Kişiye en az hasar vererek tedaviyi uyguluyoruz. İleri evrede ise tedavi başarı oranı yüzde 40’ların altına düşüyor” ifadelerini kullandı.

Avrupa Baş ve Boyun Derneği (EHNS) ve bu derneğin Türkiye temsilcisi ‘Baş Boyun Kanserleri Derneği’nin katkılarıyla bu yıl 7’inci kez düzenlenen Baş ve Boyun Kanserleri Bilinçlendirme Haftası’nda hastalığın tanı ve tedavi yöntemleri ele alındı. Toplantıda baş ve boyun kanseri hastaları, hekimler, beslenme uzmanları ve konuşma terapistlerinin iş birliği ile geliştirilen ‘Baş ve Boyun Kanseri Tedavisi Gören Hastalar İçin Yemek Kitabı ve Beslenme Rehberi’ de tanıtıldı.

‘EN ÖNEMLİ BELİRTİSİ SES KISIKLIĞI’

Üç haftadan fazla süren ses kısıklığı, ağız içi yaralar ve boyunda şişlik belirtileri ile ortaya çıkan baş boyun kanserlerinin en sık görülen kanserler arasında altıncı sırada yer aldığını belirten Türkiye’deki Baş Boyun Kanserleri Derneği ve Avrupa Baş ve Boyun Derneği (EHNS) Genel Sekreteri Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şefik Hoşal, “Baş ve boyun kanserleri burnumuzdan başlayarak sinüslerimiz, ağız içi, dil, dudak, yanak, damak, diş etleri, boğaz, yutak, gırtlak, tiroid ve tükürük bezlerini içeren tümörlerden oluşuyor. Diğer kanserler arasında en sık görülen 6’ncı kanser türü diyebiliriz. En önemli belirtisi ise ses kısıklığı. Ağız içinde görülen yaralar, dilde, yanakta ve dudakta yara, boyunda şişlik bunlar temel şikayetler. Onun dışında yutma güçlüğü özellikle yemek yerken boğaza takılma olması, geçmeyen boğaz ağrıları önemli belirtiler arasında yer alıyor. Üç haftadan uzun süren bir ağız yarası, ses kısıklığı, boyunda şişlik mutlaka kulak, burun ve boğaz muayenesi gerektiriyor” dedi.

İLK EVRE ÖNEMLİ

Baş ve boyun kanserlerinde erken teşhis büyük önem taşıdığına dikkat çeken Prof. Dr. Şefik Hoşal, “Çünkü erken teşhis edilen hastalarımızın yüzde 80’ini kurtarabiliyoruz. Hastaya en az hasar vererek tedaviyi sağlıyoruz. Halbuki ileri evrede tedavi başarı oranı yüzde 40’ların altına düşüyor. Hastanın boğazında delik açılabiliyor, yutma güçlüğü yaşayabiliyor yani hayat kalitesini bozan sorunlar görülüyor. Baş boyun kanserlerindeki en önemli risk faktörü sigara. Hastalıkların yüzde 30’unun tek başına nedeni sigara diyebiliriz. Sigara içimi genç yaşta başlayıp yoğun miktarda devam ederse baş ve boyun kanseri gelişimi artıyor. İkinci risk ise alkol. Alkol sigara kadar tek başına etkili değil. Daha çok yoğun alkol tüketiminde bu kanserler görülüyor” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Ses kısıklığına dikkat! haberiyle ilgili sizde görüşlerinizi yazarak gündeme dahil olabilirsiniz. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI