Türkiye Aktüel

Taşa ve emeğe övgü

 Heykeltraş Dinçer Güngörür’ün Şerefiye Sarnıcı’ndaki Taşın Perileri başlıklı sergisi, taşa ve ona biçim veren emeğe bir saygı duruşu niteliğinde. Kavramsal malzemesini de maddi malzemesi gibi Anadolu’dan devşiren Güngörür, yaşadığımız coğrafyanın söylencelerinden, aşk hikayelerinden yola çıkmış. 

Taşa ve emeğe övgü
32
11 Ağustos 2019 - 21:41

Restore edilerek, geçen yıl Nisan ayında ziyarete açılan bin 600 yıllık Şerefiye Sarnıcı şimdilerde heykeltraş Dinçer Güngörür’ün Taşın Perileri başlıklı sergisine evsahipliği yapıyor. Geçmiş dönemlerde Constantinus veya Theodosius Sarnıcı adını taşıyan, 19. yüzyıldan sonra da Şerefiye Sarnıcı olarak anılan yapı, yeniden ziyarete açıldığından beri üç sergiye mekan oldu.

Ahmet Nejat’ın Hiç Hali, Süleyman Saim Tekcan’ın Atlar, Hatlar ve Süleymanname’si, Aysun Sandıkçıoğlu’nun Araf’ından sonra şimdi de sarnıcın duvarlarına ve sularına Dinçer Güngörür’ün taş perilerinin gölgeleri ve yansımaları düşüyor.

DOĞANIN VE TARİHİN HAFIZASI GİBİDİR

Küratörlüğünü Mehmet Nuri Şen’in yaptığı sergide Güngörür’ün 45 civarında mermer heykeli sergileniyor. Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü mezunu sanatçının bu 15. kişisel sergisi. „Bu mekanı ilk gördüğümde burada bir sergi yapmak beni çok heyecanlandırmıştı” diyor.

Gerçekten de bu mekanın büyüsüne kendini kaptırmayacak pek az sanatçı vardır. Ama böylesine görkemli bir mekanda kaybolmayacak, güçlü yapıtlar üretmek herkesin harcı değil. Hele de bolca kavram yüklenmiş metinlerle desteklenmiş bir kaç video ve yerleştirmeyle çalışmaya alışmış güncel sanatçıların harcı hiç değil. Dinçer Güngörür ise binlerce yıl önce taşı yontan, tozunu yutan, o biçimsiz taş kütlelerinden sanatsal bir biçim üreten heykeltraşların halefi. „

Taş dediğimiz malzeme, neredeyse beş milyon yaşında bir malzeme olduğu için doğanın ve tarihin hafızası gibidir. Kendinizi, düşüncenizi, var etmek istediğiniz ruhu ya da taşın içinde aradığınız bir duyguyu oymaya karar verdiğinizde heyecan verici bir serüven başlar. Taş zalim bir sevgili gibi kayıtsızdır. Onunla savaşırcasına sallarsınız çekicinizi, bekler sessizce vazgeçmenizi.

Tam da umutsuzluğa düşmeye yaklaşmışken ışığın, gölgenin, formun en güzel kıvrımını çıkarıverir karşınıza” diyor. Sarnıcın bir duvarına yansıtılan atölye görüntülerinden nasıl çalıştığını izleyebiliyoruz; taşın emekçisi, bir ırgat gibi çalışıp yontuyor taşı…

Anadolu’nun en güzel Afyon, Bilecik, Konya, Kütahya, Kemalpaşa, Muğla, Marmara mermerleri sanatçının emeğiyle heykele dönüşüyor. Her heykelin taşı önemli, künyesinde kaynağı belirtilmiş. Bu ülkenin yetiştirdiği en önemli heykeltraşlardan Meriç Hızal da sergilerinde kullandığı taşların nereden geldiğini belirtir. Önemsiz bir ayrıntı gibi görünen bu bilgiler aslında sanatçının aidiyetini, köklerinin bulunduğu topraklara bağlılığını gösterir. Ve bu aidiyet, tıpkı değerli Meriç Hızal’da olduğu gibi evrensel yapıtlar üretmenin önünde bir engel değildir.

ANLATIMDA SU DESTEĞİ

Heykel yapmaya başladığı ilk günden beri hep taş yontan Dinçer Güngörür, kavramsal malzemesini de maddi malzemesi gibi Anadolu’dan devşirmiş. Yaşadığımız coğrafyanın söylencelerinden, aşk hikayelerinden yola çıkmış. Kendinden vazgeçiş ve tamamlanamama duygusunu anlatmak istemiş. Sarnıcın temelindeki su da Ferhat ile Şirin’in, Aslı ile Kerem’in yarım kalan aşklarındaki gözyaşlarını sembolize ettiği için sanatçıya anlatımda destek vermiş.

Elbette gölgelerin oynaştığı duvarlar ve heykellerin yansımalarının düştüğü zemindeki su, anlatım olanaklarını artırıp sanatçının elini güçlendiren unsurlar. Şahmeran, Narkissos, Dafne,Tulpar gibi mitolojik karakterlerin gölgeleri Şerefiye sarnıcının sütunları arasından suya yansıyor.

BU TOPRAKLARIN SANATÇISI

Sergisi 2 Eylül’e kadar izlenebilecek olan Dinçer Güngörür; Hattuşaş’taki, Çatalhöyük’teki, Magnesia’daki, Efes’teki ve daha bir çok kadim kültürün izlerini taşıyan bu toprakların sanatçısı, o kültürlerin insanlığa bıraktığı heykel geleneğinin temsilcisi ve hala aynı taşları yontuyor.

İlgili Taşa ve emeğe övgü haberiyle ilgili sizde görüşlerinizi yazarak gündeme dahil olabilirsiniz. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI