Türkiye Aktüel

TGB, 19 Mayıs’ın 100. yılında yüz bin gençle İstanbul’da!

 19 Mayıs programını açıklayan ilk kurum Türkiye Gençlik Birliği (TGB) oldu. TGB Genel Başkanı Yıldırım Gençer, yüz bin gencin katılacağı 100. yıl etkinlikleri planını açıkladı. 

TGB, 19 Mayıs’ın 100. yılında yüz bin gençle İstanbul’da!
15
07 Nisan 2019 - 14:07

19 Mayıs’ın 100. yılı için Şubat ayından beri çeşitli etkinliklerle hazırlık yapan TGB’liler, iki gün boyunca düzenledikleri İlk Adım Buluşmasında 19 Mayıs programlarını açıkladı. Şair yazar Onur Caymaz da İlk Adım Buluşmasına katılarak gençlere destek verdi.

TGB, 19 Mayıs’ın 100.yılında İstanbul’da büyük bir gençlik yürüyüşü ve ardından Küçükçiftlik Park’ta ses ve dans sanatçılarının katılımıyla büyük bir gençlik şöleni düzenleyecek.

‘BANDIRMA’YA BİNMEK O GÜNÜN EN DEVRİMCİ DAVRANIŞIYDI’

İstanbul’da yüzlerce gençle basın açıklaması yapan Yıldırım Gençer, şöyle konuştu: “16 Mayıs tarihinde İstanbul’dan demir alan Bandırma Vapuru sadece 48 vatansever evladını taşımıyordu. Bandırma Vapurunun içinde bir milletin umudu, kurtuluşu ve geleceği vardı. O gün Bandırma Vapuruna binmek dünyanın en zorlu, en cesur ve en devrimci davranışıydı. Bu yolculuğun zorluğu Karadeniz’in hırçın suları, vapurun yetersiz donanımı değil, dünyanın en büyük emperyalist ülkelerine açıkça meydan okumasıydı. 19 Mayıs, sadece Samsun’a çıkış değil, bağımsız ve özgür bir vatana çıkıştır. Bandırma Vapuru, o teşkilatlı devrimcileri taşıdı ve bu milletin umudu oldu. Bandırma Vapurunun pusulası bozuk olsa da Mustafa Kemal Atatürk’ün pusulası belliydi. O pusula; vatanseverlik ve iliklerine kadar bağımsızlıkçı bir programdı. Bandırma Vapurunun çizdiği rota bağımsızlığın rotasıdır. Samsun, Türkiye’nin zor zamanlarında sığınacağı limanı, devrimci programıdır.”

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz, terör ve geleceksizlik sorunlarına dikkat çeken Gençer, “Türkiye, tıpkı 100 yıl önce olduğu gibi emperyalizmle her alanda ve her sahada çarpışmaktadır. Bir yandan cephede emperyalizmin beslediği, büyüttüğü terör örgütleri ile mücadele, diğer yandan emperyalizmin 1980’den beri ülkemize dayattığı serbest piyasa ekonomisinin faturasını en ağır şekilde ödemektedir. Üretimden ve halktan kopuk ekonomi programı bugün ülkemizi ve milletimizi borç batağına sürüklemiş ve dış tehditlere karşı savunmasız bir hale getirmiştir. Gençlerin büyük bir çoğunluğu geleceksizlik kaygısı içerisinde çırpınmaktadır. İşten çıkarmaların, kepenk kapatmaların bu denli artığı bir ortamda, gençliğin gelecek kaygısı her geçen dakika büyümektedir” dedi.

‘TEK SEÇENEK ATATÜRK’ÜN DEVRİMCİ PROGRAMI’

Gençer, Türkiye’nin bağımsızlığı için Atatürk’ün 100 yıl önce çizdiği rota dışında başka bir seçeneğin olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

“31 Mart Yerel seçimleri bizlere göstermiştir ki, ülkemiz içerisinde bulunduğu ekonomik dar boğazdan, emperyalizmin terör tehditlerinden ve gençliğin geleceksizlik sancısından sadece Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimci programıyla çıkabilir. Bugün sorun hükümet sorunu olmaktan çok bir program sorunudur. Kendisini Amerikan emperyalizminin iktisadi kuralları içerisinde tanımlayan ve Amerikan emperyalizminin Türkiye’deki taşeronlarıyla işbirliği yapan her kuvvet er ya da geç kaybetmeye mahkûmdur.”

“Atatürk’ün açtığı yolda ve gösterdiği hedefe ilerlemek lafla değil, eylemle gerçekleşir” diyen Gençer, “Atatürk gibi olmak, emperyalizmin her türlü tehdidine ve uygulamasına karşı çıkmaktır. Atatürk gibi olmak, dünyanın en fedakar ve en cesur davranışıdır. Atatürk gibi olanların yüreği, sınır boylarında terör örgütleriyle kahramanca çarpışan Mehmetçikle atar. Atatürk gibi olanların kalemi tükenmez, Uğur Mumcular, Bahriye Üçoklar, Ahmet Taner Kışlalılar gibi emperyalizmin kuklalarına karşı korkusuzca vatanını savunur. Atatürk gibi olanların bileği, PKK’ya ve FETÖ’ye karşı bükülmez. İşte bugün görev Atatürk gibi olmaktır. Bu, en zorlu, en cefalı fakat en namuslu görevdir” diye konuştu.

Son zamanlarda Türk milletini kutuplaştırmaya yönelik girişimlere dikkat çeken TGB Genel Başkanı Yıldırım Gençer, Türk milletinin bütün kesimlerini Mustafa Kemal Atatürk’ün programında birleşmeye ve 19 Mayıs’ta TGB ile yürümeye davet etti.

İlgili TGB, 19 Mayıs’ın 100. yılında yüz bin gençle İstanbul’da! haberiyle ilgili sizde görüşlerinizi yazarak gündeme dahil olabilirsiniz. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Yerel Seçimlerde Oyunuzu Hangi Partiye Vereceksiniz?

Yerel Seçimlerde Oyunuzu Hangi Partiye Vereceksiniz?

  • AK Parti --> 34
  • CHP --> 47
  • İYİ Parti --> 18
  • MHP --> 10
  • HDP --> 6
Gönder
Sonuçlar

Sitemizde Turkiyeaktuel.com 'da yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri lütfen kopyalamayınız.