Türkiye Aktüel

Nawşer MüzikleriDelya Kerim MüzikleriBerivan Çiya MüzikleriÖmer Budak MüzikleriEkrem Aliyaşar Müzikleri

Dolar nasıl düşer?

Türk lirasının miktarını azaltarak dolar fiyatını düşürmek mümkün mü?

Dolar nasıl düşer?
1.055
19 Ocak 2021 - 11:51

Dolar nasıl düşer?

Önce doların nasıl fiyatlandığını anlamak gerekir

2020 itibariyle bir örnek verirsek

30m.$ x 8 = 240m tl

yukarıda ki örnek denklemde sarı ile gösterin 30 milyar dolar Türkiye piyasasındaki ticaret,takas yapılabilir dolar miktarıdır.

Turuncu ile gösterilen kısımdaki 8 ise bizim dolar tl karşılığımızdır.

Yeşil ile gösterilen kısım bizim Türkiye piyasasında bulunan nakit tl rezervimizdir.

Denklemde görüldüğü gibi doların fiyatını yani turuncu kısmı düşürmek istersek ya Türkiye piyasasındaki satılabilir-alınabilir dolar miktarını arttırmak gerekir veyahut denklemin sağ tarafındaki Türkiye piyasasında bulunan tl miktarını azaltmak gerekir.

Türkiye Piyasasındaki dolar nasıl artar?

1. yöntem
ithalat- ihracat eğer ki yurt dışına yaptığımız ticarette kar edersek yani ihracatımız ithalatımız geçerse dolar miktarı artar. (ancak yastık altındaki dolarlar bir işe yaramaz)

2.yöntem
faiz; eğer ki yüksek oranlı ve tutarlı şekilde faiz verirsek yurt dışında ki yatırım yapmak isteyen bireyler parasını Türkiye ye faiz almak maksadıyla vadeli olarak verir ve dolar miktarı artar(tavsiye etmiyorum)

3. yöntem
Türkiye içinde, Türk halkında bulunan doların bankalara yatırılması ve bu sayede piyasadaki ticaret yapılabilir dolar miktarının artmasıdır yasalarla sağlanabilir.

4.yöntem
diğer ülkelerle dolar tl takas anlaşması imzalamak halkın doğrudan yabancı bankalardan dolar alması bunu pek çok ülke kabul etmeyecektir ama denemekte fayda var başarılı olunursa
yurt dışındaki tl Türkiye piyasasına doğrudan etki etmeyeceği için getirilen her dolar zenginlik olarak kalacaktır.(burada dikkat edilmesi gereken husus bankalar arası değil Türk halkının yabancı bankalardan doğrudan alabilmesidir yapılabilirse büyük zenginlik oluşturur.2019 mart ayındaki İngiltere den gelen dolar saldırısı bankalar arası dolar ticaretinin bir eksisidir.)

Türk lirasının miktarını azaltarak dolar fiyatını düşürmek mümkün mü?

Geyet mümkün ve asıl ekonomiyi kurtaracak olan budur ..

1. YÖNTEM
Merkez bankası halkın ve bankaların parasını saklayan,barındıran kurum haline getirilip. Yasal düzenlemeler bütün bankaların tüm parasının (yurt dışında, başka bankalarda faizde olan ve kasadaki) merkez bankasına yatırılması ve özel ve devlet sektöründe çalışan herkesin parası merkez bankası üzerinden ödenmesi. Devletin yurt dışında ki ve kasalarındaki paraların merkez bankasında bulundurmasıyla,

merkez bankası bütün bünyesinde toplanan Türk liralarını imha eder ve tüm lira sahiplerine 1tl=1kredi karşılığı olmak üzere bir puan verir bu puan takas edilemez ticaret yapılamaz sadece merkez bankasının hak sahiplerine verdiği sözdür.

Merkez bankası para basma yetkisine sahip olduğu için sadece çekildiği miktarda para verebilir paralar sanal olarak ve nakit olarak kullanılabilir nakit paralar noterlikten temin edilebilir.

Not:Merkez bankası ile olsa da para basma yetkisi olan yeni bir kurum çıkartılabilir.

Örnek 1
bir birey bankadan 100 lira çekiyor ve markette harcıyor harcadığı parayı marketçi alıyor ve hesabına koyuyor bankanın parası oluyor bankanın parası ise merkez bankasının kasasına gireceği için yine 100 lira yok oluyor.

Örnek 2
birey banka kartıyla 100 krediyi 100 liraya çeviriyor gidiyor markette harcıyor marketçi hesaba parası geçince doğrudan kredi olarak alıyor para yine yok oluyor

Not: yok olan azalan tl doların fiyatını düşürüyor.

Bu sayede piyasadaki 220 milyar olan Türk lirası örnek:120 milyar tl ye düşerek

30m$ x 4 = 120m tl

dolar / tl = 4 lira oluyor.

Çünkü: merkez bankasında ki kredi bir para birimi değildir ticareti de yoktur o merkez bankasının hak sahiplerine verdiği sözdür. Bu sebeple doların fiyatına etki etmez. Miktarı da merkez bankasında saklıdır açıklanmaz.

2.YÖNTEM

Ülkedeki fazladan(cebimizdeki kullanılmayan) para doların artmasına sebep oluyor şu sebeple aslında paraya bir düşman veyahut yük olarak bakabiliriz.

Yapabileceğimiz ise insanlara kredi kartı gibi iş gören kimlikler dağıtarak tüm paranın sanal ortama geçmesini sağlayabiliriz tüm işletmelere sadece makinenin maliyetine kimlik kartları için geçerli olan pos cihazları dağıtabiliriz cihazları yerli olarak üretebiliriz.

Güvenlik oluşturmak maksadıyla parmak izini , gözü , el damar haritasını kimlik olarak kullanabiliriz.

Birinci ve ikinci yöntemler kordine edilerek uygulanabilir. Nakit para almak, kullanmak isteyenlerden ekstra ücret alınabilir. Başarılı olacaktır ve dolar düşecektir.

Türk lirasını azaltmanın etkisi olarak halk düşük dövizden faydalanarak çok alış veriş yapıp doları bitirebilir bu sebeple ekstra gümrük ve ithalat vergileri getirilip dengelenmek gerekir artan vergi gelirleri ise çıkan doları kısmen telafi eder
çünkü: geri gelen tl geliri merkez bankasının kasasına girer dolar fiyatını düşürür aynı zamanda borç maliyetini düşürerek üretimi arttırır üretim ise ihracatı ihracat ise dolar miktarını arttırır.

örnek:
dolar 7 tl iken(100$ lık) 910 lira olan(%30 vergi ile) ithal makine dolar 2 tl ye düşünce 260 liraya iniyor ama bu insanların ithal mallara saldırmasına sebep olacağı için dolar düşünce
iç piyasadaki fiyatların dışarıya göre dengeleninceye dek +%300 lük vergi gerekebilir bu sayede de makine yine 900 tl olur fakat ardaki vergi farkı komple devletin dolaylı olarak halkın cebine gider çıkan doları da telafi eder çünkü devletin parası da merkez bankasında yok edilen (tedavülde gösterilmeyen) paralar arasında olacak.

Not: havadan para gelmez bakın buradaki olay aslında halkın kendi kendine borç vermesidir.
Bu öz borçlanma ile yurt dışından faizle gelen paraya daha az ihtiyaç olacak çünkü para var
merkez bankasının banklara vermesi bankalarında halka vermesi yeterli olacaktır.

BORÇLANMADA FAİZSİZLİK VE ENFLASYON

Bankalar faizsiz borç verirse eğer sonraki yıla kadar verdikleri borç enflasyon altında ezilecek oluyor.
Bu sebeple banklar kar etmek istemese bile faiz almak zorunda kalıyor peki bundan nasıl kurtuluruz

2. bir para birimi üreterek adı ENFLASYON LİRA bu para birimi doğrudan enflasyona sabit olacak yıllık olana göre değil 3 aylık hatta mümkünse aylık hesaplanan enflasyona denk olacak .

Örnek:
bir birey bankaya gidiyor tl alırsa %1.5 faizi var faiz istemiyor haramdan korkuyor
birey bu sefer bankadan tl değil enflasyon lira alıyor 100.000 enflasyon lira borçlanıyor her ay enflasyon fiyatı açıklandıktan sonra ödeme yapıyor ( bankalar açıklanan fiyattan sonra ödeme kabul edecek) birey bankadan enflasyon lira alıyor tl ödemiyor aldığı gibi enflasyon lira ödüyor 10 aylık borç aldığını kabul edersek her ay 10.000 enflasyon lira ödüyor

birinci ay enflasyon %1 olmuş birey 10.100 liraya 10.000 enflasyon lira almış ve ödemiş 2. ay enflasyonun arttığı miktara 10.000 enflasyon lirayı almış ve ödemiş böyle böyle borcunu tamamlamış faiz yok ne bankanın hakkı ne bireyin hakkı.

YERLİ PARAYA YAPILAN SALDIRI NASIL SAVUNULUR

Bir saldırıyı örnek vermek gerekirse 2019 yılının mart ayında ingiltere kökenli bankaların türk banklarından yüksek miktarda dolar swap ( takas ) etmeye çalışması sonucu ekonomiye zarar vermesi (2019 mart ayındaki grafiklere bakarsanız ciddi düşüşler var)

Açıklamak gerekirse

30 milyar doların olduğunu farz edersek eğer ki 3-4 banka birleşip 5milyar dolar almak istese dolar 25 milyar dolara düşeceği için tl hızlı bir şekilde değer kaybedecektir.

Çözüm1
O işlemi yapanların Türkiye den aldıkları dolar karşılığında ödeyebileceği kadar Türk lirası bulamaması
bunu tavsiye etmiyorum

Çünkü;
Yurt dışında bulunan her lira ülkeye dolar getiriyor ve yurt dışındaki lira ülkedeki dolar/tl fiyatına etki etmiyor yani olabildiğince yurt dışına tl satmak gerekiyor. Ama maalesef Bu işlemde böyle saldırılara karşı bir zafiyet oluşturuyor.

Çözüm2
işlemleri kısıtlamak; bir bankanın aylık alabileceği dolar miktarını kısıtlayarak ülke içindeki doları bitirmelerini engelleye biliriz.

Çözüm 3
Dost ülkelerden dolar getirebiliriz.

Çözüm4
Elimizde karşı tarafı tehdit edebilecek bir koz bulundurursak kısmen korunabiliriz.

Çözüm5
Yurt dışındaki kurumların borçlanarak Türkiye piyasasından dolar satın almasını engelleyebiliriz bu vesileyle sahip olmadıkları lira ile dolar alamazlar.

KARŞI SALDIRI

Yöntem1
ekonomi ittifak ı kurup saldırıyı yapan ülkeden 5 ülke birleşerek dolar alınabilir ve o ülkeye kendi para birimi satılabilir bu sayede saldırıyı yapanların doları da yükselecektir.

Yöntem2
saldırıyı yapan kurumların ve bankaların Türkiye den dolar alımının yasaklanması ve onlara yüksek fiyattan örnek normal fiyat 8 iken 5 liradan dolar vermek.

İSLAM EKONOMİSİNİN ÖNEMİ VE GEÇİŞ

Türkiye nin son zamanlarda inşaat sektöründeki atılım ile büyüdü. Çok miktardaki küçük ölçekli
müteahhit bu büyümenin sebebi oldu bu müteahhitlerle konuştuğumda şunu fark ettim ki bitirmek için yeterli paraları olmadan büyük yapılar , konutlar inşaa ediyorlar bunu nasıl yaptıklarını açıklamak gerekirse ;

müteahhit elindeki 900bin lira ile 11milyon lira tutarındaki konutun yapımına girişiyor.
1 binanın Temeli yapıyor kabasını bitiriyor ve parası bitiyor işte bu aşamada insanlar güvenip bitmemiş yani aslında olmayan bir malı satın alıyor 3 yıl sonra bitecek olan bir malı, bu malı almasının sebebi ise bitmişe göre ucuz olması. Ve bu sebeple ucuzluğundan satın alan kişi kar etmiş oluyor. Müteahhit ise bu şekilde dairelerini satarak binayı bitiriyor ve oda kar ediyor.

İşte bu olay Türkiye nin her köşesinde yaşandı ve ülkeyi hızlıca geliştiren ana faktörlerden biriydi.
Çünkü hiç yapılamayacak olan bir bina yapılmış oluyor ve insanlar daire sahibi oluyor. Aslında bu bitmemiş malı satma uygulaması bilidnik bir şey ve İslami ekonomide adı SELEM SENEDİ dir. Bilmeden selem senedini uyguladık ve bu gelişmişlik düzeyine gelmemizde büyük rol oynadı.

Nedir bu selem senedi;
Etkisi nedir?

Selem senedi bir malın üretilmeden önce satılmasına sebep olan senettir belgedir.
Bu senet mallarda ucuzlamaya sebep olur ve enflasyonu düşürür yapılamayacak olan yatırımları mümkün kılar. Zenginlik getirir.
Selem senedi sadece inşaat değil neredeyse bütün sektörlerde uygulanabilir.
Türkiye’de selem senedinin resmi bir geçerliliği yoktur .Ve bilmeden yasalarla önü kapatılmakta.
Noterlerde kabul gören resmileştirilmiş selem senetleri ülkenin daha hızlı gelişmesine sebep olacaktır bu İslam ekonomisinin getireceği faydalardan sadece birisidir.

Kapitalist bir ekonomiden İslam ekonomisine geçmek parça parça reformlar yapmayı gerektirir.
Selem senediyle başlanabilir enflasyonda ezilmeyen borçlandırma sistemi faize alternatif olabilir.

Allah izin verirse.

UFUKCAN EYİCE

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    http://wannawatches.com/