Türkiye Aktüel

HEDİYELER ve OLUŞTURDUĞU NESİLLER

HEDİYELER ve OLUŞTURDUĞU NESİLLER
Şilan Kızılkaya Akan
Şilan Kızılkaya Akan( info.silanyazcikiyor@gmail.com )
Psikoloji Danışmanı & Yaratıcı Yönetmen Psikoloji makalelerim ve alanında başarı sağlamış isimler ile yapacağım röportajlarımı sizlerle buluşturuyorum.
458
20 Ocak 2019 - 11:49

Bugün değinmek istediğim konu hediyeler ve oluşturduğu nesiller üzerine olacak. Danışanlarımdan aldığım sorular – sorunlar, yaşam alanlarında insanlardan duyduğum şikayetler ve aslında hepimizin söylemleri nesil ilerledikçe bozulduğu üzerine oluyor. Bu duruma başka bir bakış açışından bakarak yargılarsak aslında nesilleri verdiğimiz hediyeler ile beğenmediğimiz o şekile nasıl soktuğumuzu görebilmemiz mümkün diye düşünüyorum.

Basit bir örnekleme sistemi ile anlatacağım. Bir aile yapı sıralaması ve bıraktığı hediyeleri görelim.

Anne : Başarıları sonucu takdir edilmeden büyür. Takdir kelimesi ve başarıyı eşleştirme sorunu yaşar. Otorite ve geleneksel yapı ile büyütülür ve kabuğunu genişletemez. Evladını yeni bir nesil olarak değil kendi kısır neslinin devamı olarak dünyaya getirir.
Baba : Başarı için sorumluluklarından kaçan bir babaya sahiptir. Babasız ve sevgisiz büyümüştür. Evladına iyi bir baba olabilmek için başarılı olması gerektiğini düşünür ve sorumluluklarından kaçtığını farketmez. Yine kısır bir neslin devamı büyür.
Evlat : Başarıları karşısında takdir edilmeden büyümüştür. Otorite ve geleneksel yapı ile tanışmıştır. Başarı için sorumluluklarından kaçan bir ekolü(babası) vardır.
1) Kısır nesile devam etme! Sev, sorumluluk edinirken başarı edin. Takdir etmeyi ihmal etme!
2) Kısır nesile devam et!
3) Suçlama yap! Kısır nesili senden bir şeyler daha ekleyerek yeni bir kısırlaştırma döngüsüne sok ve eleştir.

Ve daha nice seçenekler mevcuttur. Anlatmak istediğim, biz kendimiz de bir değişim yapmaz isek sadece verdiğimiz hediyelerden şikayetçi olabiliriz. Anne veya baba bir değişim yapsa idi yeni bir evlat ile birlikte yeni bir nesil dünyaya gelmiş olacaktı. İlk anne ve baba değiştirse idi böyle bir anne baba olmayacaktı. Evlat değişimi başarır ise yeni bir nesil yaratacaktı.

Nesiller ” yeni nesil” , ” iyi nesil” , ” kötü nesil” vb. şekilde sıralamayı durdurup, ”hediye ettiğimiz nesil” diye kabul edersek ve bunu göze alarak herkesten önce kendimizi dikkatli bir şekilde yetiştirirsek o zaman gelecek nesil bir harika olacaktır. 🙂

Unutmayın ”evlat” var olan döngüye yeni bir ürün katmak veya sadece üreme sonucunda yarattığınız yeni bir varlık değildir. Tasarladığınız ve yön verdiğiniz yeni bir nesildir.
Güzel hediyeler vermeniz dileği ile…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI
ANKET

Bir Köşe Yazarında Aradığınız Öncelik Nedir?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...