Türkiye Aktüel

İyi bir Medya Okuryazarı mısın?

İyi bir Medya Okuryazarı mısın?
Burcu Atıcı( burcu_atici_1987@hotmail.com )
744
19 Aralık 2020 - 23:10

Medyanın uzun zamandır hayatımızda olması ve uzun yıllarca oluşan değişimin üzerimizde etkileri gözle görülebilir haldedir. Tüm medya içerikleri aslında herkesin anlayabileceği ve etki alanına alabileceği kadar yer alır dünyasında. Bu nedenle öncelikle hepimizin belli kıstaslarla izlediğimiz ana akım ya da sosyal medya mecralarına karşı dikkat etmek son derece önem arz eder. Bunun için bilinçli bir medya okuru ve yazarı olmak özen ve kendimizi eğitmekle ilintilidir diyebiliriz. Bunun için öncelikle ne izlediğimizden ne okuduğumuza kadar hepsini bir gözden geçirmeyi ihmal etmeden hayatımıza devam etmek ruh sağlığımızı olumlu etkiler. Önümüze konan her şeyi yemeyeceğimiz gibi, önümüze konan her şeyi de izlememek ve okumamak beyin fonksiyonlarımıza fayda sağlar.

Özellikle gençlerin takip ettiği sosyal medya fenomenlerini ebeveynlerin de mutlaka takip etmesi, mümkünse çocuklarıyla bu konu hakkında net konuşmalar yapmaları, ileride doğabilecek sorunların önüne geçmek adına yapılabileceklerdendir.

Medya okuryazarlığı denildiğinde, ne demek istenildiği konusunda bazı tanımlar yapılabilir. İşin özü medyada gördüğümüz her şey kesinlikle her yönüyle doğru olup olmadığına inanmaktır ve bu oldukça güçtür. Yapılan bir haber, oluşturulan bir içerik kime ya da hangi kesime göre oluşturulmuş, aslında burada gerçeğin ne kadarı verilmiş konusunda bir anlamda uyanık olmayı da gerektirir. Haberlerde gördüğümüz bir savaş fotoğrafı bize ne kadar doğruyu yansıtır ve aslında kimin çıkarına hitap eder konusunda bilinçli olmak, bu anlamda doğruya yönlendirmek adına iyi bir adım olacaktır. Aksi halde hepimiz medyada pek çok içeriğe, habere maruz kalıyoruz. Özellikle gençlerin gelişme çağlarında şiddet, dejenerasyon içeren pek çok uyarana maruz kalmalarına izin vermemek adına özellikle ebeveynlerin çok daha duyarlı olması, bu işin uzmanları tarafından da tavsiye edilmektedir.

İyi bir medya okuryazarının elbette yapması gereken ilk basamak, önüne gelen her şeyi takip etmemesi gerektiğini bilmek olacaktır. İzlemek istediği neyse, öncelikle buna zaman ayırmaya değip değmeyeceğini gözden geçirmesi, ilk adım için çok önemlidir. İzlediği süreçte ona neler kazanacağı, yeterince verim alıp alamayacağını da kesinlikle göz ardı etmemelidir. Eğer takip süreci bittiğinde yaşadığı sadece haz ve boşa zaman öldürmek olacaksa, kesinlikle iyi bir medya okuryazarından söz etmek mümkün değildir. Özellikle son dönemlerde sayısız uyarana maruz kaldığımız için içinden cımbızla faydalı, doğru ve temiz olanları seçmek hiç kolay değil diyebiliriz. Önce kar-zarar hesabı yapmak, bize psikolojik açıdan koruyucu bir kalkan olacaktır. Gençler bu anlamda daha açık ve kolay elde edilebilir olduğu için ruhsal anlamda daha etkili koruyuculara ihtiyaçları vardır. Bunlar elbette aile, okul ve arkadaş üçlüsü olmalıdır. Bu işbirliği kesinlikle gençlerin ve ailelerin hayatları, ülkeleri ve gelecekleri adına yapabilecekleri en önemli tavırlardan olacaktır. Uzun yıllar bu bombardımana maruz kalmak emin olun dünya adına da hiç parlak bir gelecek getirmez.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI
ANKET

Bir Köşe Yazarında Aradığınız Öncelik Nedir?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

http://wannawatches.com/