Avatar
Cihan Cihangir
  1. Haberler
  2. Yazarlar
  3. BAĞIMLILIKLARIMIZIN FARKINDA MIYIZ?

BAĞIMLILIKLARIMIZIN FARKINDA MIYIZ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bağımlılık kelime anlamı olarak kişinin kullandığı bir madde, alkol, nesne veya yaptığı bir davranış (eylem) üzerinde kontrolünü kaybetmesidir. Kontrolsüzce kullanılan her madde ya da gerçekleştirilen her davranış bağımlılık oluşturma riski taşır. Teknik anlamda bir hastalık da sayılabilen bu illet çoğu zaman farkında olunamayan bir ruh halidir. Bağımlılık dediğimizde her ne kadar maddesel bağımlılıklar gelse de aklımıza, aslında en tehlikelisi insana olan bağımlılıktır. Çoğumuz neye bağımlı olduğumuzu bilmeden yaşarız. Kimisinin kırmızı çizgim dediği şeydir bağımlılık…

*****

Bağımlılıktan kurtulmanın tek yolu ise bağımlı olduğunu kabul etmektir. Çevrenizde muhakkak alkol, sigara veya kumar alışkanlığı olan insanlar vardır. Onlara bağımlılıklarını söylediğimizde inkar edeceklerdir. Bilinmesi gereken en önemli husus kişinin inkar ettiği durum size söylediği yalan değil aksine inandığı gerçektir. Kişi bağımlısı olduğu durumu yapma sebebi olarak her zaman keyif aldığı davranış olarak tanımlar. Bağımlılığından dolayı oluşan zararı aldığı keyfin karşılığı olarak tanımlar. Hemen hemen her gün alkol tüketen bir kişiye bağımlı olduğunu söylediğinizde size vereceği cevap şu olur.”Bir keyfimiz bu var… Seviyorum içmeyi ama istersem içmem bunu ben kontrol edebilirim’’ olur. Ona ne kadar aksini söyleseniz de hiçbir zaman aksi bir iddiayı kabul etmeyecektir.

****

İnsan bağımlısı olduğu durumu nasıl anlar? Yapacağı eylem her ne ise yapmadığında hissettiği duygu ile anlar. Bu birine karşı duyulan sevgi, tüketilen herhangi bir madde veya oynadığınız bir oyunu oynamadığınızda hissettiğiniz duygu ile anlayabilirsiniz. Sevdiğiniz insanla birkaç saat konuşmadığınızda, alışkanlık edindiğiniz maddeyi kendi zamanlama sürenizde tüketmediğinizde yada oynadığınız oyunu kendi zaman sürenizde oynamadığınızda içinizde bir sıkıntı oluşuyor ve bu sizi anlamsız bir kaygıya sürüklüyorsa geçmiş olsun! Nur topu gibi bir bağımlılığınız var demektir. Bundan kurtulmanın en kolay yolu neye bağımlı olduğunuzu bilmektir. Bilmediğiniz bir duygu durumu onu fark etmenizi imkânsız hale getirir. Siz ona keyif dersiniz ama o sizin gerçek bağımlılığınızdır. Uyguladığınızda sizi keyiflendiren, uygulamadığınızda sizi huzursuz eden bu bağımlılığınız bir gün hayatınızın merkezine oturan bu davranış sizin karakterinizde önemli bir rol oynar. Genellikle bağımlısı olunan şey her ne ise ondan kurtulma vakti geldiğinde size sancılı günler yaşatır.

****

Bağımlılığınızdan kurtulmanın en kolay tarafı onu fark etmenizdir. Bugün önemsiz gördüğünüz bu durumun ileride size ağır sancılar çektireceğini bilmeniz gerekir. Bağımlılıklarınızın farkında olun! Onu kendinizde yakalayıp kontrolünüz altına aldığınızda siz onun değil o sizin esiriniz olacaktır.

BAĞIMLILIKLARIMIZIN FARKINDA MIYIZ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!