20 yeni üniversite geliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda  görüşülmeye başlanan Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde  Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı hakkında sunum yaptı.

Tasarının dört bölümden oluştuğunu anlatan Tekin, özel öğretim  kurumları kapsamında sahada karşılaşılan birkaç problemin çözümü için önerilerde  bulunduklarını kaydetti.

Tasarıda Yüksek Öğretim Kurumunun ihtiyaç duyduğu bazı kadro  taleplerinin karşılanmasına yönelik düzenleme yer aldığını anlatan Tekin, “Bazı  büyük üniversitelerimizin bölünerek ve bazı illerimize de yeni üniversiteler  kurularak Türkiye’deki yüksek öğretim hayatına yeni bir dinamizm kazandırmayı  amaçlıyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin, özel öğretim kurumları sektöründe ciddi bir ivme  kazandığını dile getiren Tekin, şunları söyledi:

“Yeni kurumlarımız faaliyete geçti fakat bu kurumlarımız işletme  realitelerinden dolayı bazı sıkıntılar yaşıyorlar. Özel öğretim kurumları  işletmecileri iflas ve benzeri durumlarla karşılaştıklarında okuldaki eğitim  öğretim sürecini aksatacak bir haciz işlemi yapılacaksa bu haciz işleminin eğitim  öğretim döneminin sonuna ertelenmesini talep ediyoruz. Bu ciddi bir ihtiyaçtan  doğuyor. Aynı kapsamda özel yurtları da bu şekilde değerlendirdik. Özel yurt  işletmecisi, mallarının haczedilmesi durumuyla karşı karşıya kalırsa haciz  işlemini eğitim öğretim sürecinin sonuna ertelemiş olacağız.”

Tekin, tasarıda, güzellik uzmanları sektörünün sorunlarını giderecek  düzenleme de bulunduğuna işaret ederek, Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu alanda  kurslar düzenlediklerini ve kursları başarıyla tamamlayanlara iş yeri açma  ruhsatı ve belgesi verdiklerini bildirdi. 1998 yılında çıkarılan bir yasa  nedeniyle bazı güzellik uzmanlarının fiilen işi yapmalarına rağmen hukuken  yapamadıklarını belirten Tekin, “Problemi çözmek adına güzellik uzmanlarının  bakanlığımızdan aldıkları belgeleri geçerli hale getirecek bir teklif sunduk. Bu  türden eğitim veren, sertifika programı düzenleyen özel eğitim kursları, aynı  zamanda döner sermaye mantığıyla ticari bir gelir elde edebilsin diye talep  olmuştu. Buna ilişkin de düzenleme yaptık.” ifadelerini kullandı.

Tekin, tasarıyla FETÖ ile ilişkisi olan kişilerin özel öğretim kurumu  açmasına izin vermeme yetkisi almak istediklerini de söyledi.

YÖK’ÜN PERSONEL İHTİYACI KARŞILANACAK

Tasarıda YÖK’ün kendi işleyişi ile ilgili ihtiyaç duyduğu bazı  konuların da yer aldığını aktaran Tekin, YÖK bünyesindeki üniversitelerin  artmasının personel ihtiyacını gündeme getirdiğini kaydetti.

“YÖK Denetleme Kurulunun ve YÖK’teki uzman personel ihtiyacının  giderilmesi için kadro talebinde bulunuldu.” diyen Tekin, şöyle devam etti:

“Tasarıda, YÖK ile ilgili bir yetki daha söz konusu. Özellikle vakıf  üniversitelerinin kendi arazilerinin kiralanması ya da işletilmesi ile ilgili  hususta bir mevzuat eksikliği var. YÖK, Milli Eğitim ve Maliye bakanlıkları iş  birliğinde üniversite alanlarının kiralanması konusunda yönetmelik çıkarma  yetkisi talep ediyor. Belli bir büyüklüğe ulaşmış üniversitelerin yeni bir  üniversite şemsiyesi altında bölünerek ya da bazı illerimizde yeni üniversiteler  kurularak Türkiye’nin eğitim öğretim ve bilim hayatına katkı sağlamak üzere hem  yerelin talepleri hem de YÖK bünyesinde oluşturulan ekiplerle yapılan çalışma  neticesinde talep olmuştu. Biz de bunu hükümetimize sunduk. Hem devlet  üniversitesi hem de vakıf üniversitesi şemsiyesi altında yeni üniversiteler  kurulması da tasarıda yer alıyor.”

“DAHA KAPSAMLI, NİTELİKLİ VE REKABETÇİ ÜNİVERSİTELER”

YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu da son yıllarda yüksek  öğretim alanında çok ciddi değişimler yaşandığını ifade etti.

Kapıcıoğlu, 2006 – 2008’de çok sayıda üniversite kurulduğunu dile  getiren Kapıcıoğlu, “1982’de 27 olan üniversite sayısı 185’e ulaştı. Bununla  beraber niteliksel büyümenin de çok önemli olduğunu düşünerek birtakım hususları  gerçekleştirdik. Bir kalite kurulu oluştu. YÖK’ten bağımsız bir kalite kurulu ile  akademinin, yüksek öğretimin niteliksel olarak akredite edilmesi ve  değerlendirilmesi söz konusu olacak.” dedi.

Araştırma üniversitelerinin bölgesel kalkınma odaklı misyon  farklılaşması çerçevesinde değerlendirildiğini belirten Kapıcıoğlu, “Akademik  hayatımızda, üniversitelerimizde belli alanlara yoğunlaşarak daha kapsamlı,  nitelikli ve rekabetçi bir bilimsel alana yönlenmemiz için bu tasarı hükümetimize  sunulmuştur.” diye konuştu.

Tasarının komisyondaki görüşmeleri devam ediyor.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
20 yeni üniversite geliyor

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!