‘ABD Münbiç’te bazı adımlar için söz verdi’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Jeffrey, Ankara’da yapılan Suriye konulu 3. ortak çalışma grubu  toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

ABD temsilcisi, toplantıda Fırat’ın doğusundan İdlib’e, Suriye’ye  ilişkin tüm konuları ele aldıklarını belirtti.

Münbiç’te yol haritası gereğince çeşitli devriye faaliyetleri  yaptıklarını dile getiren Jeffrey şunları ifade etti:

“ABD’nin Münbiç’te bulunan PYD ve YPG üyelerinin ayrılması ve yerel  konseyler ile yerel askeri personel arasında bu örgütlerin üyelerinin yer  almaması konusundaki taahhütünü yerine getirerek güvenlik incelemesi (vetting)  yapıyoruz. Yıl sonuna kadar kriterleri mümkün olan en kısa sürede sağladığımızdan  emin olmak için bazı adımlar daha atacağız. Bunların bazıları aralık sonuna kadar  tamamlanacak.”

Jeffrey, Münbiç iş birliğinin Suriye’nin tümüne barış getirilmesi için  model olduğunu vurgulayarak, “ABD ve Türkiye’nin yakın iş birliği olmadan  Suriye’de nihai bir çözüm bulunması mümkün değil.” dedi.

Bir soru üzerine Jeffrey, Münbiç modelini uygulayabilecekleri diğer  alanları ortak planlama sürecinde ele alacaklarını, bu planlamanın başladığını  söyledi.

Jeffrey, bu ortak planlamanın Türkiye’yi İdlib’de desteklemeyi de  içereceğini ifade etti.

ABD temsilcisi Jeffrey, Fırat’ın doğusundaki kurulacak gözlem noktalarına ilişkin bir soru üzerine, Savunma Bakanı James Mattis’in bu konuyu yeterince açıkladığını belirtti.

Gözlem noktalarının hedefinin, Türkiye’nin de güvenliği dahil olmak üzere, o bölgedeki güvenliği garantilemek olduğunu dile getiren Jeffrey şöyle  konuştu:

“(Gözlem noktalarının) Amacı, taciz ateşi açılmasından vazgeçirmek.  Onlar ‘muharebe konuşlanması’ değiller. ‘Gözlem’ noktaları. Kimseyi kimseye ateş açmaktan alıkoymayı amaçlıyor değiller. Bir alanda gözlem yapabiliyorsak, o alanda yüksek ihtimalle daha az ateş açılacağı fikriyle, orada ne olup bittiğini  anlamayı amaçlıyorlar.”

Jeffrey, Astana süreciyle ilgili eleştirisinin hatırlatılması üzerine,  eleştirisinin sürece yönelik olmadığını ifade ederek, “Astana süreci işliyor.  Bununla hiçbir sorunumuz yok.” dedi.

Geçen 6 yılda, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı  kararının alınmasının ardından geçen 3 yılda, kararın uygulanması için hiçbir  adım atılamadığına dikkati çeken Jeffrey, endişe konularının İstanbul Zirvesi’nde  zikredildiği üzere Anayasa Komitesi’nin 31 Aralık itibariyle kurulamamış olması  halinde “ne yapılacağı” olduğunu kaydetti.

Jeffrey, Staffan de Mistura’nın yerine gelecek yeni arabulucunun  sürecin ilerlemeyişinden kimin sorumlu olduğuna bakması gerektiğini söyledi.

“En güçlü şekilde inanıyoruz ki sürecin ilerlemeyişinin sorumlusu  rejim.” diyen Jeffrey, bundan ne Astana sürecini ne Rusya’nın ne İran’ın ne de  çok iyi adımlar atan Türkiye’nin sorumlu olduğunun altını çizdi.

Jeffrey, “Soçi ya da başka herhangi bir sürece izin vermeyen rejim,  sorumludur.” ifadesini kullandı.

“Soçi sürecinin İstanbul’da 31 Aralık ile ilgili verilen taahhütü  yerine getireceğini umuyoruz.” diyen Jeffrey, bu olmazsa, BM’nin başarısızlığın  nedenini açıklaması gerektiğini belirtti.

Terör örgütü YPG/PKK ile işbirliğine ilişkin bir soru üzerine,  Jeffrey, “Her zaman söylüyoruz. SDG ile DEAŞ’a karşı çalışmamız, kuzeydoğunun  insanlarıyla geçici ve taktiksel nitelikte.“ iddiasında bulundu.

DEAŞ ile çatışmaların özellikle Deyrizor’un Hecin bölgesinde çok  şiddetli şekilde sürdüğünü söyleyen Jeffrey, DEAŞ’ın Suriye’nin doğusunda yeniden  yükselmesinden büyük endişe duyduklarını belirtti.

Jeffrey, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, görüşmelerinde ABD’nin  gözlem noktalarından vazgeçmesi ve YPG/PKK ile iş birliğini sonlandırması  konusundaki hassasiyetleri kendisine ilettiğinin anımsatılması üzerine, “DEAŞ ile  mücadelede kesinti olmayacağını kendilerine ilettik. Bakan, kuzeydoğudan  Türkiye’ye yönelen tehdit konusunda çok açıktı. Bunu Washington’a ileteceğiz.”  değerlendirmesini yaptı.

Jeffrey, Gaziantep’te temaslarda bulunmak üzere Ankara’dan ayrıldı.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
‘ABD Münbiç’te bazı adımlar için söz verdi’

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!