AB’den Trump’ın Ruhani ile görüşme isteğine destek

AB'den Trump'ın Ruhani ile görüşme isteğine destek
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Birliğin dönem başkanlığını yürüten Finlandiya’nın başkenti Helsinki’deki gayriresmi AB Dışişleri Bakanları Toplantısının ardından basına açıklamalarda bulundu.

Mogherini, Trump’ın Ruhani ile görüşme sinyali vermesine ilişkin “AB, diyalog ve diplomasi yönündeki her gelişmeyi memnuniyetle karşılar ve destekler. Biarritz’de (G7 Zirvesi) birkaç gün önce yapılan açıklamalar, diyalog yönündeydi ve AB tarafından son derece memnuniyetle karşılandı.” değerlendirmesinde bulundu.

”NASIL KATKI SAĞLAYACAĞIMIZI DEĞERLENDİRİYORUZ”

Helsinki’de Fransız, Alman ve İngiliz bakanlarla İran nükleer anlaşmasının sürdürülmesine ilişkin bir görüşme yaptıklarını belirten Mogherini, Biarritz’deki toplantı ve etkinliklerin ardından bu duruma nasıl katkı sağlayacaklarını değerlendirdiklerini söyledi.

Mogherini, 3 bakanla yaptığı görüşmede, İran nükleer anlaşmasının korunması ve tam olarak uygulanması çalışmalarının sürdürülmesi konusunda mutabık kaldıklarına işaret ederek, bu konuda sadece Almanya, Fransa ve İngiltere ile değil İran, Rusya ve Çin ile de görüşmelerin devam ettiğini vurguladı.

”KOŞULLAR DOĞRU OLURSA KABUL EDERİM”

Fransa’nın Biarritz kentindeki G7 Zirvesi’nin ardından Ruhani ile görüşmeye hazır olup olmadığına ilişkin soruya Trump, “Koşullar doğru olursa tabii ki kabul ederim.” yanıtını vermişti.

İran yönetimi ile P5+1 ülkeleri olarak adlandırılan BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya’nın yanı sıra AB arasında yaklaşık üç yıl süren müzakerelerden sonra Temmuz 2015’te “Kapsamlı Ortak Eylem Planı” (JCPOA) olarak adlandırılan anlaşmaya varılmıştı.

İran nükleer anlaşması, ABD’nin JCPOA’dan tek taraflı çekilme kararı ve İran’a yönelik yaptırımları tekrar yürürlüğe sokacağını açıklamasının ardından dünya kamuoyunu en çok meşgul eden sorunlardan birine dönüşmüştü.

BRÜKSEL/AA

 

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
AB’den Trump’ın Ruhani ile görüşme isteğine destek

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!