ABD’nin Rusya ve Çin yaptırımlarına İran’dan kınama

ABD'nin Rusya ve Çin yaptırımlarına İran'dan kınama
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Musevi, Dışişleri Bakanlığı sitesinden yayınladığı yazılı açıklamada, ABD’nin Rusya ve Çin’e yönelik yaptırımlarını eleştirdi.

ABD’nin son yaptırımlarının tüm ülkeleri İran ile iş birliği yapmaya teşvik eden BMGK’nın 2231 sayılı kararına aykırı olduğunu savunan Musevi, ABD hükümetinin bu adımla kendisinin de oy verdiği BMGK kararına uyan diğer ülkeleri cezalandırdığını belirtti.

ABD’nin yaptırımlarını “istikrarsızlaştırıcı” ve “uluslararası ticareti tehdit edici” olarak nitelendiren Musevi, söz konusu yaptırımların sonuçları konusunda uluslararası kamuoyunu uyardı.

Suriye’deki Esed rejiminin “BM üyesi, yasal ve meşru” bir hükümet olduğunu ve Rusya’nın bu yönetimle iş birliği yaptığı için yaptırıma maruz kaldığını savunan Musevi, “ABD’nin yaptırımları aşırı kullanması hem bu ülke halkı ve şirketlerinin çıkarlarını hedef alıyor, hem de bağımsız ülkelerin serbest ticaret noktasındaki endişelerini artırıyor.” ifadelerini kullandı.

ABD’NİN YENİ YAPTIRIMI

ABD Hazine Bakanlığından 25 Eylül’de yapılan açıklamada, Suriye’de bulunan Rus Silahlı Kuvvetlerine uçak yakıtı sağlayan yapıya dahil olduğu gerekçesiyle Rusya’ya ait 5 gemi, bir şirket ve 3 kişinin yaptırım listesine alındığı bildirilmişti.

ABD Hazine Bakanlığı açıklamasında ayrıca, Çin vatandaşlarının yanı sıra Cosco Shipping Tanker Co, China Concord Petroleum Co, Kunlun Holding Company, Kunlun Shipping Company ve Pegasus 88 Limited adlı Çin firmalarının da yaptırım kapsamına alındığı bildirilmişti.

TAHRAN/AA

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
ABD’nin Rusya ve Çin yaptırımlarına İran’dan kınama

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!