Almanların altın çağı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KARAR/ALMANYA

Siyasi olarak kiriz yaşayan Almanya’da vatandaşlar mali olarak tarihin en mutlu dönemlerinden birini yaşıyor. Yıllardır pozitif sonuçlar veren ekonomi sadece işletmelerin değil vatandaşların da yüzünü güldürdü.

Bazı Alman bankalarının ortaklaşa yaptırdığı bir araştırmaya göre, Almanların yüzde 63’ü mali durumlarını iyi ya da çok iyi olarak değerlendiriyor. Mali durumlarını çok kötü olarak görenlerin oranı ise sadece yüzde 8.

Kantar Added Value isimli araştırma şirketi tarafından yapılan araştırma, farklı meslek gruplarına sahip 2 bin 738 kişi üzerinde gerçekleştirildi. Geçmiş yıllardaki verilerin de kıyaslandığı araştırmada, vatandaşların 2001 yılından beri ilk kez kendilerini bu denli iyi hissettikleri ortaya çıktı.

Daha önceki yıllarda mali durumlarını iyi ya da çok iyi görenlerin oranı yüzde 40, çok kötü görenlerin oranı ise yüzde 18’di.

Mali durum hissiyatının eyaletler arasında farklılıklar göstermesi araştırmanın dikkat çeken noktalarından birisi oldu. Hessen eyaletinde mali durumunu iyi ya da çok iyi görenlerin oranı yüzde 72 iken bu oran Brandenburg eyaletinde yüzde 50 olarak belirlendi.

Almanların ciddi bir bölümünün siyasi olarak kendilerini iyi hissetmemelerine rağmen mali olarak bu denli iyi hissetmeleri, Almanya’da faizlerin yıllardır düşük oranlarda seyretmesine bağlanıyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 10 ise siyasi kriz nedeniyle tasarruflarının tehlike altında olduğunu düşünüyor. Eğitim ve gelir düzeyi arttıkça tassaruflar hakkındaki endişelerin de arttığı gözlemleniyor.

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Almanların altın çağı

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!