Amazon, Çin’deki üretim tesislerinde çocuk işçi çalıştırıyor

Amazon, Çin’deki üretim tesislerinde çocuk işçi çalıştırıyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KARAR/ALMANYA

Çalışanlarına karşı uyguladığı sert kurallarla bilinen Amazon, yeni bir personel skandalıyla karşı karşıya. Amazon’un tedarikçisi olarak faaliyet gösteren Çin firması Foxconn’un çocuk yaştaki çalışanlarını fazla mesai yapmaya ve gece vakti çalışmaya zorladığı iddia edildi.

Çin’de 16 yaşın üstündeki kişilerin çalışmasında yasal bir sakınca bulunmuyor. Ancak cocuk yaşta sayılabilecek bu kişilerin fazla mesai yapması ya da gece saatlerinde çalışması yasak. Guardian gazetesine ulaştırılan belgelere göre Foxconn’un yüksek üretim hedeflerini yerine getirmek için yüzlerce Çinli öğrencinin hem fazla mesai yaptığı hem de gece mesaisinde çalışmak zorunda kaldığı bildiriliyor. Öğrencilerin özellike Amazon’un en prestijli ürünleri Alexa ve Kindle E-Reader üretiminde kanunsuz çalışmaya zorlandığı iddia ediliyor. Öğrencilerin stajyer olarak gösterildiği ve kendilerini kontrol eden öğretmenlerin maaşlarının da Foxconn tarafından ödendiği öne sürülen iddialara arasında bulunuyor. 

16 İLE 18 YAŞLARI ARASINDA YAKLAŞIK BİN ÖĞRENCİ VAR

Foxconn’da yaşları 16 ile 18 arasında değişen yaklaşık bin öğrenci çalışıyor. Öğrencilerin bir kısmı yoğun ürün talebini karşılayabilmek için iki aydan uzun bir süredir Foxconn fabrikalarında düzenli olarak çalışıyor.  Öte yandan Foxconn da öğrencileri yasa dışı olarak çalıştırdığını kabul etti. Firmadan yapılan açıklamada olayın aydınlığı kavuşması için her şeyin yapıldığı belirtilerek, gelecekte öğrencilerin hiç bir şekilde, fazla mesai yapması ya da gece çalışmasının söz konusu olmayacağı ifade edildi. 

Amazon tarafından CNBC Televizyonu’na yapılan açıklamada ise iddiaların ciddi bir şekilde takip edildiği ve Foxconn yetkilileri ile konu hakkında yoğun görüşmeler başlatıldığı açıklandı. 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Amazon, Çin’deki üretim tesislerinde çocuk işçi çalıştırıyor

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!