Anayasa Mahkemesi İçtüzüğü’nde değişiklik

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Buna göre, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu en az 12 yerine 10 üyeyle toplanacak. Bireysel başvurular için kurulan 2 bölüm başkanvekiliyle 7’şer yerine başkanvekiliyle 6’şar üyeden oluşacak. Bu düzenlemeler, Askeri Yüksek İdare Mahkemesinden seçilen üyenin görev süresinin sona erdiği tarihte yürürlüğe girecek.

Bölüm toplantı yeter sayısı sağlanamadığı takdirde bölüm içinden, bunun mümkün olmaması halinde bölüm başkanının önerisi üzerine başkan tarafından diğer bölümden toplantılara katılmayan üyeler dönüşümlü olarak sırayla toplantıya katılmakla görevlendirilecek.

Komisyonlar, kabul edilemezlik kararı verilen bireysel başvurularda gizlilik taleplerini karara bağlamayacak.

Bireysel başvuru formu da yeni yıldan itibaren değişecek. Bu kapsamda başvuru formunda müracaatçının T.C. kimlik numarası, adı, soyadı, anne ve baba adı, doğum tarihi, cinsiyeti, uyruğu, mesleği, adresi, varsa telefon numaraları ile elektronik posta adresi yer alacak.

Başvurucunun tüzel kişi olması durumunda, Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) numarası, unvanı, adresi ve tüzel kişiliği temsile yetkili kişinin adı, soyadı ve T.C. kimlik numarası, MERSİS numarasının bulunmaması halinde tüzel kişinin vergi numarası veya kayıtlı olduğu sicil ve numarası ile varsa telefon numaraları ve kayıtlı elektronik posta adresine yer verilecek.

Başvuru formundaki değişikliklere yönelik düzenlemeler 1 Ocak 2019’da yürürlüğe girecek.

Başvurucunun istismar edici, yanıltıcı ve benzeri nitelikteki davranışlarıyla bireysel müracaat hakkını açıkça kötüye kullandığının tespiti halinde incelemenin her aşamasında başvuru reddedilecek ve yargılama gideri dışında, ilgilinin 2 bin lirasından fazla olmamak üzere disiplin para cezasına çarptırılmasına karar verilebilecek. Bu konuda daha önce doğrudan disiplin para cezası verilmesi öngörülüyordu.

ANKARA/AA

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Anayasa Mahkemesi İçtüzüğü’nde değişiklik

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!