Anti Brexit’çiler AB’yi iknaya yakın!

Anti Brexit’çiler AB’yi iknaya yakın!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere’de siyasi krize dönüşen Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma (Brexit) için Parlamento hükümetin gündem yetkisini elinden alıp ‘Daha yumuşak bir Brexit’ ve ‘İkinci Brexit referandum’ yapılması tasarılarını oylamaya hazırlanırken AB, ayrılmak istemeyen İngilizleri dinleyeceğini duyurdu. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Brexit’i uzun süre erteleme seçeneğine açık olmaları gerektiğini belirterek “Brexit’in iptali için dilekçeye imza atan 6 milyona, yürüyüşe katılan bir milyona, yani AB’de kalmak isteyen kişilere ihanet edemeyiz” dedi.

Strazburg’daki Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu kapsamında düzenlenen Brexit ve AB Liderler Zirvesi’ne ilişkin oturumda konuşan Tusk, geçen hafta AB Konseyi’nin Strazburg Anlaşması’nı onayladığını ve İngiltere’nin erteleme talebini ele aldığını anımsattı. AB Konseyinin İngiltere’ye iki senaryo sunduğunu hatırlatan Tusk, Avam Kamarasının ayrılık anlaşmasını bu hafta imzalaması durumunda Brexit’in 22 Mayıs’ta gerçekleşeceğini, aksi halde İngiltere’ye 12 Nisan’a kadar süre tanındığını kaydetti. Tusk, İngiltere’nin 12 Nisan’a kadar AP seçimlerine katılıp katılmayacağı konusunda bilgi vermesi gerektiğinin altını çizerek “12 Nisan Brexit için uçurumun eşiği. Bu tarih öncesinde İngiltere anlaşmalı ayrılık, anlaşmasız ayrılık, uzun erteleme ya da Brexit’i iptal etmeyi seçebilir” diye konuştu.      

Tusk konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Brexit’i uzun süre ertelemeye açık olmalıyız. Brexit’in iptali için dilekçeye imza atan 6 milyona, yürüyüşe katılan bir milyona, yani AB’de kalmak isteyen kişilere ihanet edemeyiz. Bu kişiler İngiliz parlamentosu tarafından yeterince iyi temsil edilmediklerini düşünebilirler. Ancak AP tarafından iyi temsil edildiklerini hissetmeliler çünkü onlar Avrupalı.” 

19 İSTİFA DAHA YOLDA

Öte yandan İngiltere basını, AB ile vardığı Brexit anlaşmasını yapılan iki oylamada da Parlamento’dan geçiremeyen May üzerinde, istifa etmesi yönündeki baskıların arttığını yazmaya devam ediyor. Guardian, Telegraph ve Times gibi ülkenin önde gelen gazeteleri baş sayfalarında, Brexit yanlısı bazı milletvekillerinin, May istifası için resmi bir tarihle gelmesi halinde anlaşmaya destek vermeye hazırlandığını aktarıyor. Telegraph gazetesi ise May’in katılacağı partisinin Avam Kamarası’ndaki grubunun (1922 Komitesi) toplantısında milletvekillerinin May’e ‘sonbahardan önce görevi bırakacağını’ açıklaması için baskı yapacağını iddia etti. Karşılığında da partisinde anlaşmaya daha önce karşı çıkan isimlerin taraf değiştirebileceği söylenecek. Bu arada May’in bu konuşmada krizi çözecek yeni bir formülle gelmemesi halinde partisinden yeni istifalar olabileceği de öne sürülüyor. BBC ise 19 kişinin daha iktidar partisinden partiden istifa etmeyi düşündüğünü duyurdu.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Anti Brexit’çiler AB’yi iknaya yakın!

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!