Araç filosu siyasete çarptı

Araç filosu siyasete çarptı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İBB Başkanı İmamoğlu’nun önceki dönemden kalma fazla araçları Yenikapı’da sergilemesine İçişleri Bakan Soylu’dan tepki geldi. “Hizmet araçların çekiyorsan bu görev ihmalidir bur” dedi. İstanbul’a kayyum atanacağı iddialarına ilişkinse “Pazar günü açıklama yapacağım” diye yanıt verdi. Soylu’ya yanıt veren İmamoğlu ise “Polemikten nemalanmıyorum” demekle yetindi.

19-09/06/ekran-resmi-2019-09-06-210523.png

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, koltuğa ilk oturduğu dönemde yaptığı “Belediyede büyük bir araç israfı var. Bu araçları Yenikapı’da sergileyeceğim” sözünü tuttu ve önceki gün ilk adımı attı. Bini aşkın aracı Yenikapı Miting alanına yığan İBB konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı ancak ‘araç sergisi’ şimdiden siyaset gündeminin en üst sırasına oturdu bile.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediyesince ihtiyaç olmaksızın kiralandığı iddia edilen araçların Yenikapı miting alanında sergilemesine ilişki “O da bizim sorumluluk alanımızdır. Arkadaşlarıma, dün gece itibarıyla bir talimat verdim. Burada bir kamu zararı oluşmuşsa, biz bu kamu zararına bakarız. Belediye işi şov işi değildir. Bu söylenir ve araştırılır. Yani, eğer böyle bir fazlalık, israf söz konusuysa bu, ilgili bakanlığa ‘Biz, şu tespitlerimizi yaptık. Siz de şu tespitlerinizi ortaya koyun’ diye söylenir. Söylenmedi. Biz, kendimizden vesayet hakkımızı kullanarak bunu araştırma hakkına sahibiz ama fiili olarak şu anda bir şey yok. Bunlar, kamu zararı oluşturabilecek şekilde şu anda sergilenmektedir. Yani, hizmetten çekilmişlerdir. Neden? Bunlar, hizmete gerekli değillerse yapması gereken Kamu İhale Kanunu’nun kendisine vermiş olduğu yetkiye dayanarak, bir eksiltme ortaya koyarak yapılan ihaleyi bir vesileyle azaltmaktır. Bu senin hakkındır ama dönüp bunlara kiralarını öderken eğer ‘Bunlar ihtiyaca ait değildir.’ diye bir iddian söz konusuysa, yapman gereken kamu zararını devam ettirmeden bunu sağlamaktır. Aksi taktirde kamu zararını devam ettiriyorsun. Eğer hizmetteki araçlarını çekiyorsan, bu da başka bir sorun, görev ihmalidir. Bu da yanlış bir şeydir, o da bizim sorumluluğumuzdur. Bunların hepsini incelemek, araştırmak da İçişleri Bakanlığının yetkisi dahilindedir.”      

İBB Başkanı İmamoğlu için kullandığı “İşini yapmanın dışında başka işlerle meşgul olursan pejmürde ederiz.” sözünün “İstanbul’a yeni kayyım” tartışmalarına yol açtığının belirtilmesi üzerine Soylu, pazar sabahı bir televizyon programında bunları konuşacağını söyledi.      

İBB Başkanı İmamoğlu, Soylu’nun açıklamalarını CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun duruşmasını takip etmek üzere geldiği Çağlayan Adliyesi’nde değerlendirdi. İmamoğlu Soylu’nun sözlerinin hatırlatması üzerine “Polemiklerden nemalanmıyorum” diye yanıt verdi.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Araç filosu siyasete çarptı

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!