Bağcılarlı yaşlı çiftler Tuzla’daki Termal Tesiste ağırlandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bezmi Alem Vakfı Üniversitesi Hastanesi ile 65+ Yaşlı Hakları Derneğinin katkısıyla düzenlenen “Değerlerimiz, Büyüklerimiz” adlı program kapsamında 40 yaşlı çift Tuzla’daki İstanbul Medikal Termal Tesiste ağırlandı. Uzmanlar eşliğinde havuz terapisi uygulanan çiftler mini check-up’tan geçirilirken, ayrıca yaşlılıkta yaşanan sorunlarla ilgili seminere katıldı.

Bağcılar Belediyesi Yaşlılar Haftası’nda 40 yaşlı çifti “Değerlerimiz, Büyüklerimiz’’ adlı program kapsamında Tuzla’daki Termal Tesiste ağırladı. Üç gün süren programda ilk olarak “Yaşlanmaya Hazırlanmak ve Yaşlılık Gereksinimleri” adlı seminer düzenlendi. Açılışta konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, yaşlısı gülmeyen bir toplumunda huzurun da olamayacağını ifade etti. Çağırıcı, Bağcılar ailesi olarak her zaman yaşlılara hürmet gösterdiklerini belirterek, “Gelecek seçim değil, gelecek nesil, mutlu yuva mutlu yaşam diyerek yola çıktık. Halkla bütünleştik” dedi.

Çağırıcı, her toplumun yaşlıların tecrübesinden faydalanması gerektiğini kaydetti. Bezmialem Üniversitesi Dragos Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurzat Elmalı da yaşlılara yönelik hizmetlerini anlattı. Nörolog Gümüşsu Samur ise yaşlılıkta fiziksel ve zihinsel sorunların arttığına dikkat çekti. Doktor kontrolünün önemli olduğunu anlatan Samur, “Hareket etme ve beslenme çok önemli. Bize emanet edilen bedene iyi bakmalıyız ki, yaşlılığımız da gençliğimizden farklı geçmesin” diye konuştu.

Söz alan diğer konuşmacılar da insanların bunama hastalığından çok korktuklarını belirtti. Toplumda bu hastalıklara gereken ilginin gösterilmediğini belirten uzmanlar, nüfusun yarısının 35 yaş üzeri olması sebebiyle ihtiyarlık hastalıklarına fazla önem verilmediğinin altını çizdiler.

“Eşim kanser” dedi, gözyaşına boğuldu”

Programın ilerleyen anlarında yaşlı bir çiftin günlük yaşamını anlatan video gösterildi. Düşünceleri sorulan çiftler programın öneminden bahsederek Başkan Çağırıcı’ya teşekkür etti. Eşinin kanser hastası olduğunu belirten Salim Demirkol ise gözyaşına boğuldu. 40 yıldır aynı yastığa baş koyduğu eşi Fatma Demirkol’un kıymetini daha önce bilemediğini belirten Demirkol, “Onun değerini kanser hastası olduktan sonra anladım. Geçmişte ona çok sert davrandım. Çok pişmanım. Şimdi değiştim ama iş işten geçti. Senelerimiz boşa gitti” dedi.

Program kapsamında çiftlere Bezmialem Vakfı Üniversitesi Hastanesi personeli tarafından küçük check-up ile kan tahlili yapıldı. Rahatsızlığı belirlenenler için de tedavi süreci başlatıldı. Yine, çiftlere doktorlar eşliğinde havuz terapisi uygulandı.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Bağcılarlı yaşlı çiftler Tuzla’daki Termal Tesiste ağırlandı

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!