BİR KİTAP BİR DÜNYA!

featured
world globe on a open book on white background
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Her insanın kendine ait bir dünyası vardır. Üstelik bu dünya herkes için, içinde yaşadığı dünyanın boyutlarıyla sınırlı değildir. Kiminin küçük, kiminin büyük, kiminin zorlu, kiminin ise biraz daha kolay… Ama o dünya hep vardır ve insanın hayatı devam ettikçe varlığını korumaya devam etmektedir.

Dünyanın Bilinen Boyutları:

 • Ekvator Çevresi: 40076 km
 • Kutuplar Çevresi: 40009 km
 • Ekvator Yarıçapı: 6387 km
 • Kutuplar Yarıçapı: 6365 km
 • Basıklık Oranı: 1/297
 • Yüzölçümü: 510 milyon kilometrekare
 • 1 milyar 83 milyon kilometreküp

Herkes bu ölçüde bir dünyaya sahip olsaydı eminim her şey insanlık için çok daha karanlık ve çözümlenemez olurdu. Malum, insanlık olarak tek bir Dünyayı dahi idare etmeyi beceremiyoruz. Savaşlar, ihanetler, yoksulluk, haksızlık, adaletsizlik, güçlü olanın güçsüzleri ezmesi ve daha pek çok sorun yaşadığımız dünyanın bir türlü çözümlenemeyen sorunları arasında varlığını korumaya hala devam ediyor. Ve kanaatimce etmeye de devam edecek.

Ama benim bu yazıda değinmek istediğim şey dünya meselelerini sizlere hatırlatıp, harekete geçmemiz gerektiğini söylemek değil. Eminim herkes her şeyin zaten farkında. Teknoloji sağ olsun, dünyanın en ucundaki haberlere dahi kolayca ulaşım sağlayabiliyoruz.

Benim bu yazıda değinmek istediğim asıl şey: Her kitabın sizi kendi dünyanızdan uzaklaştırıp, farklı bir dünyaya dahil etmesine sağlayabilecek güçte olmasıdır. Kendi dünyanızda çeşitli sorunlar doğmuş olabilir. Bazı şeyler için zorlu savaşlar veriyor olabilirsiniz. Hiç ulaşamayacağınızı sandığınız şeyleri inatla umut edip, peşinden de koşabilirsiniz. İnsanız en nihayetinde, güzelliklerde kötülüklerde bizler için.

Hayatın tüm bu zorluklarını bir kenara bırakıp kendimizi bir kitabın içinde dinlendirmek bence kulağa oldukça hoş geliyor. Çünkü her kitap aslında bir dünyadır ve siz kendi dünyanızdan uzaklaşıp başka bir dünyayı keşfetmeye başladığınızda, kendi zorluklarınız belki de size artık zor gelmemeye başlar? Ya da kim bilir, asla baş edemeyeceğinize inandığınız şeylerle birden baş edebilecek gücü bulursunuz kendinizde? Lafın özü: Yeni dünyalarla tanışmaktan çekinmeyin. Unutmayın ki herkes kendi dünyasında bir savaş veriyor. Okuyun, araştırın ve insanları gözlemlemekten çekinmeyin.

Ne demek istediğimi kitap kurtlarının anladığına eminim. Ama onların aksine, kitaplardan pek hoşlanmayanlar da varsa aramızda naçizane tavsiyemi dinlemelerini isterim.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
BİR KİTAP BİR DÜNYA!

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 1. 11 Aralık 2018, 14:47

  Kaleminize sağlık güzel tavsiyeler için.

  Cevapla
 2. 11 Aralık 2018, 17:15

  Dünyadaki isnan sayısı kadar aslında dünya vardır dünyada ve bir kişi bir kitabı okumaya başladığında o yazarın dünyasına adım atar. Ancak farkllı hayatlardan gelen empati ile de insan gelişir ve doğrunun en doğru haline ulaşır.

  Cevapla
Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!