BM Küresel Göç Sözleşmesini 164 ülke kabul etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşmiş Milletler’e (BM) üye 150’den fazla ülkenin katıldığı Küresel Göç Sözleşmesine ilişkin uluslararası konferans, Fas’ın Marakeş kentinde başladı.

Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, yaptığı açıklamada, BM Küresel Göç Sözleşmesi’nin 164 ülke tarafından kabul edildiğiNİ söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de sözleşmenin göçmenlerin karşı karşıya kaldığı sorunlarla mücadelede yol haritası olacağını belirtti.

Yasal olarak bağlayıcı olmayan bu anlaşmanın uluslararası iş birliği için bir çerçeve niteliğinde olduğunu ifade eden Guterres, anlaşmanın göçmenlere insan haklarından yararlanma imkanı vereceğini söyledi.

Guterres, “Bu anlaşma, sayıları 260 milyona ulaşan dünyadaki göçmenlerin yarısını teşkil eden ve zor şartlarda yaşayan mülteci kadın ve genç kızların sesi olacak.” dedi.

Düzensiz göç nedeniyle can kayıplarının da arttığına işaret eden Guterres, 2000 yılından bu yana yaklaşık 60 bin göçmenin hayatını kaybettiği bilgisini verdi.

BM 73. Genel Kurul Başkanı Maria Fernanda Espinosa da imzalanan anlaşmanın, göçmenlerin vatandaşı olduğu, göç sırasında uğradığı ve göç ettiği ülkeler arasında iş birliğine olanak sağlayacağını dile getirdi.

Son yıllarda artan göçmen hareketliliğinin, büyük oranda ölümlerle sonuçlandığına dikkati çeken Espinosa, bu anlaşmanın ülkelerin egemenliğine zarar vermediğini ve insan ticaretiyle mücadelede birtakım fırsatların önünü açacak uluslararası bir anlaşma olduğunu kaydetti.

Yasal bağlayıcılığı olmayan, göçmenler ve mültecilerle ilgili kuralları belirlemeyi hedefleyen Küresel Göç Sözleşmesi, insan hakları ve ulusal egemenlik başta olmak üzere ülkelerin göçle başa çıkmasına yardımcı olmak, göçmenlerin topluma entegre edilmesini geliştirmek ve tecrübe değişimini içeriyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’in de hazır bulunduğu iki gün sürecek konferansta çeşitli hükumet ve devlet başkanlarının da konuşma yapması bekleniyor.

Konferansta Türkiye’yi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu temsil ediyor.

Avusturya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Bulgaristan, Hırvatistan, ABD, Macaristan, Avustralya ve İsrail, sözleşmeyi imzalamayacaklarını duyurmuştu.

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
BM Küresel Göç Sözleşmesini 164 ülke kabul etti

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!