BM’den İdlib çağrısı: Sivillere kasti saldırı, savaş suçudur

BM'den İdlib çağrısı: Sivillere kasti saldırı, savaş suçudur
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşmiş Millerler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, uluslararası camianın İdlib’de hava saldırıları nedeniyle artan ölümlere kayıtsız kaldığını belirterek, Suriye’de etkisi bulunan ülkelere bir an önce saldırıların durdurulması için güçlerini kullanma çağrısı yaptı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nden yapılan açıklamaya göre, Suriye rejiminin ve müttefiklerinin İdlib’de hastaneleri, okulları, market, fırın gibi sivil yapıları vurduğunu belirten Bachelet, bu yerlerin ‘kazayla’ vurulmasının mümkün görünmediğini vurguladı.

Bachelet, “Sivillere yönelik kasti saldırılar, savaş suçudur ve bunun emrini verenlerle bunları gerçekleştirenler eylemlerinden dolayı sorumludur.” ifadesini kullandı. İdlib ve çevresinde son 10 günde 26’sı çocuk, en az 103 sivilin hava saldırıları sonucu hayatını kaybettiğini anlatan Bachelet, “Suriye’de devam eden kıyımın artık uluslararası camianın radarında olmamasından endişe duyduğunu” bildirdi.

“TOPLUCA BİR UMURSAMAZLIK GİBİ GÖRÜNÜYOR”

Suriye’de 2011’den bu yana yüz binlerce kişinin öldüğünü vurgulayan Bachelet, şöyle devam etti: “Artık hava saldırıları haftada birkaç kez ciddi sayıda sivil ölümlere neden oluyor. Bunun karşılığı ise BM Güvenlik Konseyi’nin daimi 5 üyesinin güçlerini ve etkilerini savaşın durması için kullanmak konusunda ısrarla anlaşamaması nedeniyle, felç durumda olmasıyla topluca bir umursamazlık gibi görünüyor. Bu, dünyanın en güçlü ülkelerinin liderlik gösterme başarısızlığıdır ve bunun sonucu büyük çaplı bir trajedidir.”

Bachelet, “Suriye’de, gerginliği azaltma konusunda uzlaşan etkili taraflar askeri harekatı durdurma ve savaşan tarafları müzakere masasına oturtmak için etkilerini acilen kullanmalıdır.” çağrısında bulundu.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, İdlib ve çevresinde son 10 günde 103’ü hava saldırılarında olmak üzere, Suriye rejimi ve müttefiklerinin saldırılarının başlamasından beri 450 sivilin yaşamını yitirdiğini tespit etti. 

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ne düzenlenen saldırılar sonucu, hafta başından bu yana Rusya ve Esad rejiminin hava ve kara saldırılarında hayatını kaybeden sivil sayısı 81’i buldu.

ANKARA/AA

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
BM’den İdlib çağrısı: Sivillere kasti saldırı, savaş suçudur

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!