Çin’de camilere Çin Bayrağı çekin çağrısı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin Komünist Partisinin resmi yayın organlarından “Global Times”  gazetesinin Çin İslam Cemiyetine dayandırdığı haberde, ülkedeki tüm camilere,  ulusal bayrağı göndere çekmeleri, vatanseverlik ruhunu ilerletmeleri ve millet  kavramını güçlendirmek için sosyalist değerleri vurgulamaları çağrısında  bulunulduğu belirtildi.

Cemiyetin açıklamasında, tüm camilerin Çin anayasası, sosyalist  değerler ve Çin kültürü konusunda bilgi sahibi olması gerektiği kaydedildi.

Müslümanların ibadetlerini kanunlar ve kanunun öngördüğü dini doktrine  uygun şekilde yürütmeleri, camilerin de kamu refahı ve toplumsal hizmet  etkinliklerini Müslüman yaşamına entegre etmesi gerektiği vurgulanan açıklamada,  camilerde Müslümanlara klasik Çince, tarih ve coğrafya eğitimi verilmesinin  önemine işaret edildi.

Çin İslam Cemiyetinin açıklamasının ardından Müslümanların çoğunlukta  yaşadığı Ningşia Hui Özerk Bölgesi ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde birçok  camide Çin bayrağının göndere çekildiği belirtildi.

Çin’deki 56 etnik unsurdan 10’u Müslüman. Hui (Çinli Müslümanlar),  Kırgız, Kazak, Uygur, Tacik, Tatar, Özbek, Salar, Baoan ve Dongşiang etnik  azınlıkları, yoğun olarak Çin’in kuzeyi ve kuzeybatısında yaşıyor.

Huilerin ve Uygurların ayrıca Ningşia Hui Özerk Bölgesi ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi adlı iki otonom bölgesi bulunuyor.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Çin’de camilere Çin Bayrağı çekin çağrısı

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!