ENTEL Mİ ENTELEKTÜEL Mİ ?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Entel ve entelektüel kelimeleri bir çok kez yanlış kullanıma maruz kalmakta ne yazık ki günümüzde. Entel kişi entelektüel havasına bürünmeye çalışan daha çok görünüm ve kalıplaşmış olgularla uğraşırken entelektüel kişi bilgi ve kültür birikimi yüksek kişilere denir.

Aslında detayları fark edildiğinde entelliğin dış cilalama ve kalıplaşmış olguların bir bütünü üretilmiş düşünceleri tekrarlamak üretilmiş düşüncelere çok da bir katkıda bulunmamak teorik anlamda onları seslendirmek bütün teoriyi bilse dahi bir insanı entelektüel yapmaz. Entelektüel olabilmesi için evrensel anlamda etkide bulunması şarttır yani bir düşünce üzerine düşünmek ve değişimi için bir olgu yaratır. Olguyu şekillendirir geliştirir bütünsel olarak ele alır ve büyük bir yapıt olarak ortaya koyar.

Entelektüellik ile aydınlık kavramının da benzeş kullanıldığı olur fakat entelektüel kişi kavramlarla aydın kişi ise olaylarla uğraşır örneğin; gazetecilik aydın tanımına oturan bir meslektir çünkü olaylarla uğraşır. Ancak entelektüel olayları olguları ve kavramları diyalektik bütünselliği ve ilişkisi içinde ele alarak bütünsel bir yaklaşımla değerlendirir ve kendine özgü sonuçlar çıkarır. Bir çeşit düşünceleriyle yol göstericiliği yapar.

Türkiye’de  ” entel ” diye kullanılan küçümseyici bir ironi  vardır tamda bu sebeple kullanılmaktadır. Günümüzde entelektüel görünümlü insanlara değil gerçekçi, yenilikçi, gelişime açık,parlak fikirli kültür ve

 bilgi birikimine sahip entelektüel insanlara ihtiyacımız oldukça yüksek.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1

Yazı Sona Erdi!

Yüklenemedi, lütfen tekrar deneyiniz.

ENTEL Mİ ENTELEKTÜEL Mİ ?

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!