Etiyopya’da yeni başbakan belli oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkedeki iktidar koalisyonu Etiyopya Halkları Devrimci Demokratik  Cephesince (EPRDF) gerçekleştirilen konsey toplantısında, koalisyonun başına  Oromo Halklarının Demokratik Örgütü (OPDO) Başkanı Ahmed’in (42) geçmesi  kararlaştırıldı.

Koalisyonun başına geçen Ahmed’in ilerleyen günlerde başbakanlık  görevini devralması beklenirken, son 27 yıllık EPRDF yönetiminde ilk kez Oromolu  bir isim başbakan oldu.

EPRDF’in başına geçen Ahmed, ülkede yıllarca ordu içerisinde görev  yaptıktan sonra yarbaylığa yükseldi ve siyasete girerek Bilim ve Teknoloji Bakanı  olarak görev yaptı.

Ahmed, son olarak Oromiya Eyaleti Başkanı Lemma Megersa’nın  yardımcılığını üslenmişti.

Farklı eyaletlerden dört partinin oluşturduğu EPRDF, Tigray Halkı  Kurtuluş Cephesi (TPLF), Amhara Ulusal Demokratik Hareketi (ANDM), Oromo  Halklarının Demokratik Örgütü ve Güney Etiyopya Halkları Demokratik Hareketi’nden  (SEPDM) meydana geliyor.

ÜÇ YILDIR HUZURSUZLUK SÜRÜYOR

Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn, geçen ay, başbakanlık  görevinden ve EPRDF liderliği görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Etnik federalizmin uygulandığı Etiyopya’da komünist Derg rejiminin  1991’de yıkılmasından bu yana iktidarda bulunan EPRDF, başbakanın istifası  sonrası olağanüstü hal ilan etmişti.

Etiyopya hükümetinin Oromiya eyaletindeki tarım arazilerini  kamulaştırarak başkent Addis Ababa’nın sınırlarını genişletmeye çalışması sonucu  Aralık 2015’te Oromiya’da başlayan gösteriler Amhara eyaletine de yayılmıştı.  Protestolar sonrası tutuklanan çok sayıda muhalif isim, gazeteci ve aktivist  geçen aylarda uygulamaya konulan af kapsamında salıverilmişti.

Yaklaşık 100 milyon insanın yaşadığı Etiyopya’da ülke nüfusunun  yaklaşık yüzde 35’ini Oromolar oluştururken, Amharalar ise yüzde 27’lik bir kısmı  teşkil ediyor.

Muhalif gruplar, hükümet ve ordunun, ülkenin sadece yüzde 6’sını  oluşturan Tigray etnik grubu ve iktidar ortağı Tigray Halkı Kurtuluş Cephesince  kontrol altında tutulduğunu ileri sürüyor.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Etiyopya’da yeni başbakan belli oldu

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!