EVCİL HAYVANLAR İÇİN ÖRNEK İŞ BİRLİĞİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanlığının tasfiye işlemlerine ilişkin görevleri çerçevesinde kimi zaman evcil hayvanların tasfiyesi de gerçekleştiriliyor. Türkiye’ye beyan edilmeksizin sokulmaya çalışılan evcil hayvanlar, olumsuz seyahat koşullarında, bazı durumlarda uyutularak taşındığından ve genellikle küçük yaşta olduklarından özel bakıma ihtiyaç duyuluyor. Bu hayvanların tasfiye işlemleri gerçekleştirilene kadar gerekli tedavi imkanlarının da sağlanabildiği uygun fiziki koşullarda muhafaza edilmeleri büyük önem taşıyor.

Bu çerçevede hayvan hakları da gözetilerek, yurda kaçak getirilmek istenen evcil hayvanların korunması, sağlıklı ortamlarda muhafaza edilmelerinin sağlanması, telef ve kayıpların önüne geçilerek ticarete konu edilmeyecek şekilde tasfiye edilmeleri ve hayvan refahının sağlanması amacıyla HAYTAP ile Ticaret Bakanlığı arasında protokol imzalandı.

Protokol kapsamında, el konulan evcil hayvanların teslim alınmaları, muhafazaları ve bakımları Bakanlık denetiminde HAYTAP sorumluluğunda yürütülecek.

Evcil hayvanlar, HAYTAP’a özel yolla tasfiye edilecek. HAYTAP’ın, bu hayvanları bedel veya hizmet karşılığında olmaksızın sahiplendirerek yapılan işlemlerin sonuçlarını Bakanlığa bildirmesi gerekecek.

Kaçak hayvanlar HAYTAP’a teslim edilecek
HAYTAP Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat, kaçak yollarla ülkeye sokulmak istenen evcil hayvanların ihaleyle satıldığını, bu süreçte de şartlar uygun olmadığı için bakımsız kaldıklarını söyledi.

Söz konusu ihalelere katılanların petshop sahipleri olduğuna dikkati çeken Şenpolat, son yıllarda HAYTAP olarak ihaleleri takip ettiklerini ve en yüksek ücreti vererek hayvanları satın aldıklarını anlattı.

Şenpolat, bağışlarla ayakta kalan bir sivil toplum kuruluşu olarak bu ihalelere katılmanın zorluklarına değinerek, şunları kaydetti:

“Petshop’larda evcil hayvan satışı trafiğinin sınırlandırılması için çok önemli bir adım atıldı. Petshop sahiplerine ihale yoluyla hayvan alımı yolu kapatıldı. Gümrük müdürleri kaçak hayvanlar yakalandığında, bize ulaşacak. Biz de bu hayvanları teslim alacağız. Veteriner masrafları da bakanlık tarafından karşılanacak. Daha sonra hayvanları uygun gördüğümüz kişilere ücretsiz şekilde sahiplendireceğiz. Amacımız, bu hayvanların hiçbir ticari işleme maruz kalmaması, rant konusu yapılamaması. Onların mal değil, hissedebilen canlılar olduğunun kabul edilmesi. Ülkemizdeki bakım evlerinde aşırı popülasyon söz konusu. Bu hayvanların gelişi durdurulursa, Türkiye’deki sokak hayvanlarının, terk edilen hayvanların sorunları da kademeli olarak azalacaktır.”

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
EVCİL HAYVANLAR İÇİN ÖRNEK İŞ BİRLİĞİ

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!