Everest Dağı’ndan daha büyük dağlar keşfedildi

Everest Dağı'ndan daha büyük dağlar keşfedildi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin Jeodezi ve Jeofizik Enstitüsü ve ABD’de yer alan Princeton Üniversitesi’nde görev yapan bilim insanları, yer kabuğunun altında Everest Dağı’ndan daha yüksek ve Tibet’ten daha engebeli dağlar bulduklarını duyurdu.

Her iki üniversitede görev yapan bilim insanları 1994 yılında Bolivya’da meydana gelen depreme ait sismik verileri, Dünya’nın yüzeyinin 660 km altında yer alan bir kaya katmanını araştırmak için kullandı. Sismologlar tarafından mevcudiyeti önceden bilinen 660 km derinlikteki kaya katmanının özellikleri ve şekli, sismik dalgalardan elde edilen verilerle tespit edildi.

SÜPER BİLGİSAYARLA ANALİZ EDİLDİLER

1994 yılında elde edilen veriler Princeton Üniversitesi’ndeki süper bilgisayar kullanılarak analiz edildi. Veriler yer altı dağlarının uzunluğu hakkında net bilgi vermese de uzmanlar, yer altı dağlarının dünyadaki en yüksek ve en engebeli dağlardan daha yüksek olduğunu düşünüyor.

Araştırmada görev alan bilim insanı Wenbo Wu, yer altında tespit edilen dağların ABD’deki Rocky ve Apalaş Dağları’ndna daha güçlü topografyaya sahip olduğunu söyledi.

Keşfedilen en yüksek yeni dağa heniz bir isim verilmedi. Yeni keşfin ortaya koyduğu bilgiler, Dünya’nın manto tabakasını inceleme konusunda detaylı araştırma yöntemleri sunacak.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Everest Dağı’ndan daha büyük dağlar keşfedildi

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!