Fransa, Roma’daki büyükelçisini geri çekti

Fransa, Roma'daki büyükelçisini geri çekti
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa, İtalya’nın başkenti Roma’daki büyükelçisini geri çektiğini duyurdu. 

Fransa Dışişleri Bakanlığı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, İtalya Ekonomik Kalkınma, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Luigi Di Maio’nun hükümet karşıtı Sarı Yelekli protestocularla görüşmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

SARI YELEKLİLER KRİZİ

İtalyan ve Fransız siyasetçilerin son haftalarda yaptıkları açıklamalar gerginliğe neden olmuştu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “İtalyanlar çok büyük bir halk ve bizim dostumuz. Onlar tarihine yakışan liderler hak ediyor.” demişti. Bunun üzerine İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, “İlk önce Fransa, yıllardır ağırladığı teröristleri ve katilleri iade etsin, daha sonra Macron’la konuşuruz” şeklinde cevap vermişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: İtalya tarihine yakışan liderler hak ediyor
Luigi Di Maio da Fransız Cumhurbaşkanı’nın sözlerine karşılık, “Macron, benim ve Salvini’nin üst düzeyde olmadığımızı söylüyor. Bunun kararını İtalyan halkına bıraksın” ifadelerini kullanmıştı. Di Maio, ayrıca Fransa’yı Afrika’da sömürgeci bir politika izleyerek, fakirleştirmekle suçlayıp “Sarı Yelekliler”e açık destek vermişti.

Fransa hükümeti ise, Di Maio ve Salvini’nin sözlerinden dolayı geçen haftalarda İtalya’nın Paris Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı.

Diğer yandan Macron da geçen yıl haziran ayında yaptığı bir konuşmada, 5 Yıldız Hareketi (M5S) partisi Di Maio’yu hedef alarak, “Bunları bir cüzzamlı gibi yayılırken görüyorsunuz, Avrupa’nın her yerinde biraz varlar. Tekrar ortaya çıkmalarını imkansız olarak gördüğümüz ülkelerde bile” diye eleştirmişti.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Fransa, Roma’daki büyükelçisini geri çekti

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!