1. Haberler
  2. GÜNDEM
  3. İbn Haldun Üniversitesi açılacak!

İbn Haldun Üniversitesi açılacak!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’un örnek ilçesi Başakşehir, ilk üniversitesine kavuşuyor. Türkiye’de ve dünyada “araştırma üniversitesi” olarak öne çıkan İbn Haldun Üniversitesi, Başakşehir’de eğitime başlıyor. Üniversitenin açılış töreni 20 Mayıs Cumartesi günü Saat 10:00’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılacak.

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) tarafından Kayaşehir‘de kurulan İbn Haldun Üniversitesi’nin açılış programı, 4. Uluslararası İbn Haldun Sempozyumu ile birlikte yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve siyaset dünyasının önde gelen isimlerinin katılımı ile gerçekleşecek programa üniversitenin mütevelli heyetinde yer alan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da katılacak.

Sempozyum düzenlenecek

Açılışın ardından gerçekleştirilecek olan 4. Uluslararası İbn Haldun Sempozyumu ise dünyanın sayılı üniversitelerinin akademik kadrolarını ağırlayacak. Programda; siyaset, iktisat, eğitim, felsefe, ilahiyat, tarih, sosyoloji konularında oturumlar gerçekleştirilecek. Açılış programı ve sempozyum boğaz gezisi ve Klasik Türk Musikisi konseri ile sona erecek.

Gerçek bir araştırma üniversitesi

2017-2018 Eğitim yılında öğrenci kabul etmeye başlayacak olan üniversitede eğitim ilk etapta Başakşehir Kayaşehir’deki Güney Kampüsünde devam edecek. İbn Haldun Külliyesi Kuzey Kampüsü ise Osmanlı medrese mimarisi örnek alınarak Başakşehir Fatih Terim Stadı’na yakın bir konumda inşa edilecek. Öğrencilerinin %75’inin lisansüstü (yüksek lisans ve doktora) öğrencisi olması planlanan İbn Haldun Üniversitesi’nin sosyal bilimler alanına odaklanmış bir eğitim yuvası olacağı belirtildi.

Tam burslu eğitim imkanı sunuyor

Üniversite, kayıt yaptırmaya hak kazanan tüm öğrencilere normal öğretim süresince tam burslu olarak eğitim alma imkânı sunuyor. Yetkililer, İbn Haldun Üniversitesi’nin İngilizce eğitimi ile Batı kaynaklı bilgiye açık Arapça eğitimi ile de Doğu’nun bilim ve kültürüne açık ve özde kendi bilgisini, teorisini üreten bir sosyal bilimler üniversitesi olma vizyonuyla kapılarını açacağını ifade etti.

Washington, Londra ve Alor Setar’da bulunan irtibat noktalarıyla öğrenciler uluslararası düzeyde eğitim alma şansına sahip olacak. Eğitimler; Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak üç dilde yapılacak. Kayıtlı tüm öğrencilere ücretsiz yurt ve yemek imkânı da sunulan üniversite bünyesinde; Hukuk Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Eğitim Fakültesi ile İletişim Fakültesi yer alıyor. Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi ve Yönetim Bilimleri Fakültesinin kurulması içinse hazırlıklar devam ediyor.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
İbn Haldun Üniversitesi açılacak!

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!