1. Haberler
  2. GÜNDEM
  3. ‘İnsanlık Köyü’nde uyuşturucuya savaş açtılar: Tek ilaç doğa

‘İnsanlık Köyü’nde uyuşturucuya savaş açtılar: Tek ilaç doğa

'İnsanlık Köyü'nde uyuşturucuya savaş açtılar: Tek ilaç doğa
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bursa’nın Orhaneli ilçesi Nalınlar Mahallesi’nde 5 dönüm arazide 12 bungalov ile oluşturulan ‘İnsanlık Köyü’ndekonaklayan bağımlıların, el sanatları, tarım ve hayvancılık gibi birçok konuda uğraşı bulunuyor.

Güvercin besleyip tavuk yemleyen, ata binip sokak hayvanlarıyla ilgilenen köy sakinleri, ilkbaharda ektikleri sebzeleri hasat ediyor. Aynı anda 40 kişiye hizmet verebilen tesiste şimdiye kadar 100’den fazla madde bağımlısı uzman kişilerin destekleriyle yeniden topluma kazandırıldı.

19-09/23/ana-manset-2-1569227323.jpg

İKİ YIL ÖNCE BAŞLADI

Dernek Başkanı Hatice Arıkan, ‘İnsanlık Köyü’nün hikayesinin iki yıl önce başladığını söyledi.

Merkezin, dernek arazisine Bursa Valiliği’nce inşa edildiğini belirten Arıkan, yaklaşık bir yılda 100’ü aşkın bağımlının rehabilitasyonunun tamamlandığını anlattı.

19-09/23/ana-manset-2-1569227356.jpg

Arıkan, tedavi için gelenlerin kalma sürelerini kişinin kendisinin belirlediğini dile getirerek, “Çocuklar orada yaşlıların ihtiyaçlarını giderip onların tecrübelerinden de faydalanıyor. Proje daha da şekillenecek. Şu an çok yeni ve eksik bir proje. Gönüllü akademisyenlerin gelip, farklı insanların bir arada olabileceği, herkesin duygusal ve bilgi alışverişi yapabileceği bir ortam kurmayı amaçladık.” dedi. ‘İnsanlık Köyü’nde şu anda 33 kişiye 4 personelle hizmet verdiklerini aktaran Arıkan, tesiste rehabilitasyonu bitenlerin çoğunun “Biz bıraktık, artık farklı bir hayat yaşıyoruz.” düşüncesinde olduğunu belirtti.

19-09/23/ana-manset-2-1569227339.jpg

“HİÇ İLAÇ KULLANDIRTMIYORUZ”

Arıkan, şöyle devam etti: “Biz aslında burada bir şey yapmıyoruz. Biz sadece ‘Siz bir şey yapmak istiyorsanız biz varız. Siz elinizi uzatırsanız, biz tutarız, sizi destekleriz’ diyoruz. Biz sadece ortam hazırladık, ortamı onlar şekillendiriyorlar. Yaşam kalitesini kendileri artırıyorlar. Hayvan bakımı, bahçe işleri, güvercin bakan var. Her gelen o köye bir şey katıyor. İyiliği öğreniyorlar. İyilik yaptıklarında bir tat alıyorlar. Buradaki durum, kişinin değerinin farkına varıp kendi değerini ortaya çıkarıp işlemesi. Burası bir yaşam atölyesi. Hastalara gönüllü psikologlar da destek veriyor. Normalde bu hastalar maddeyi bıraktıktan sonra destek için bazı ilaçlar kullanır. Biz hiç ilaç kullandırtmıyoruz. Amaç, hiçbir şey kullanmadan kendi içindeki özden beslenebilmek. Amacımız doğal yaşama geçmelerini sağlayabilmek.”

19-09/23/ana-manset-2-1569227371.jpg

“KENDİME DEĞER VERMEYİ ÖĞREDİM”

Merkezde tedavi için bulunan 25 yaşındaki A.D. de bir yıl uyuşturucu kullandıktan sonra bırakmaya karar verdiğini dile getirdi.

Bu amaçla ‘İnsanlık Köyü’ yetkilileriyle irtibat kurduğunu söyleyen A.D., şunları kaydetti:

“Bir aydır burada tedavi görüyorum. Doğa ile iç içeyim. Bağ bahçe işleriyle uğraşıp yaşlı hastalarımızla ilgileniyoruz. Burada onlarla uğraşmak bize çok iyi geliyor. Bir ayda kendimde çok büyük değişiklikler oldu. Buradaki meşgaleler bizi içten tedavi ediyor. Maddenin verdiği zararları burada daha çok görme şansımız oluyor. İleride söz konusu maddelerle karşılaşsak bile onun üstesinden nasıl geleceğimi burada öğreniyorum. Buraya geldiğimde ‘Seni sen var edersen kimse seni yok edemez. Seni sen yok edersen kimse seni var edemez’ sözünü öğrendim. Kendime değer vermeyi öğrendim.”

19-09/23/ana-manset-2-1569227401.jpg

Rehabilitasyon programına yaklaşık iki aydır katılan B.S. (24) ise 10 yıl uyuşturucu kullandığını anlattı.

“İnsanlık Köyü”nde doğayla iç içe, ilaç kullanmadan tedavi olduğunu dile getiren B.S, “Bir tanıdık aracılığıyla buraya geldim. Burada irademi kazandım, ‘Yok’ demeyi öğrendim. Zorluk çektim ama artık ‘Başardım’ diyebilirim. Kişi önce kendisine değer vermeli.” ifadelerini kullandı.

BURSA/AA

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
‘İnsanlık Köyü’nde uyuşturucuya savaş açtılar: Tek ilaç doğa

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!