Irak’tan DAEŞ kararı: Yabancı uyruklu teröristler de idam edilebilir

Irak'tan DAEŞ kararı: Yabancı uyruklu teröristler de idam edilebilir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, tüm DAEŞ şüphelilerinin ülke yasalarına göre yargılanacağını, suçlu bulunmaları halinde idam cezası alabileceklerini belirtti. Salih, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli The National’a verdiği röportajda, terör örgütü DAEŞ’in ortaya çıktığı 2014’ten bu yana yakalanan DAEŞ şüphelilerinin Irak yasalarına göre yargılanacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Salih, “DAEŞ şüphelileri, suçlu bulunmaları halinde idam cezası alabilir. Irak yasalarında ölüm cezası var ve buna göre hareket edeceğiz.” dedi.

YABANCI TERÖRİSTLER İÇİN DE UYGULANACAK

“Yabancı (DAEŞ) savaşçıların, Irak topraklarında ya da Irak vatandaşlarına karşı terör eylemleri gerçekleştirdiklerine dair kesinleşmiş dosyalar var.” diyen Salih, “Bu dosyalarda da Irak yasaları uygulanacak.” ifadelerini kullandı.

Iraklı güçler, 3 yıldan uzun süre ülke topraklarının üçte birini elinde tutan DAEŞ’in, Aralık 2017’de büyük oranda temizlendiğini duyurmuştu. Ancak Irak Cumhurbaşkanı, önceki gün yaptığı bir konuşmada, DAEŞ’in hala Irak-Suriye sınırı üzerinde varlık göstermeye devam ettiğini belirtmişti.

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü de Iraklı yetkililerin, aralarında en az 13 Fransa vatandaşı bulunan 280 DAEŞ şüphelisini Suriye’den teslim aldığını bildirmişti.

Londra merkezli Uluslararası Radikalizm Çalışma Merkezi, Haziran 2018’de yayımladığı bir araştırma raporuyla, 80 farklı ülkeden 41 bin 490 kişinin, Irak ve Suriye’deki DAEŞ’e katıldığını duyurmuştu.

AA

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Irak’tan DAEŞ kararı: Yabancı uyruklu teröristler de idam edilebilir

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!