İşsizlerin KYK borcu silinsin!

İşsizlerin KYK borcu silinsin!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üniversite okumak için Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrenim kredisi alan ve mezun olduğunda iş bulamadığı için borcunu ödeyemeyenlerin mağduriyetine ilişkin Aydınlık’a konuşan Türkiye Gençlik Birliği Genel Başkanı Yıldırım Gencer, kişiyi işsiz bırakanın da borçlu bırakanın da aynı sistem olduğunu söyledi.

Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım ise devletin mezun öğrenciye iş bulmak zorunda olduğunu belirtti.

Aydınlık’ın dün manşetten duyurduğu, KYK kredisi borcu olan işsiz mezunların mağduriyetine ilişkin haberin ardından, tepkiler devam ediyor. Bir yıllık ertelemeye 4 bin lira faiz eklenen KYK kredisi, hem üniversite mezunu bireyi hem de aileleri çıkmaza sürüklüyor.

‘İŞSİZLERİN BORCU SİLİNSİN’

Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, okumak isteyen ve ekonomik durumu iyi olmayan her bireyin masraflarının tamamının devlet tarafından karşılanması gerektiğini söyledi. Yıldırım, “Çocuklarımızı hayata atılmadan ödeyemeyeceği bir yükün altına sokan bir sistem asla doğru olamaz. Devlet çocuklarımızın eğitimine para yatırmayacak ise neye yatıracak. Okulu bitirir bitirmez, kredi borçlarının tahsilini istemek yanlış” diye konuştu.

Devletin mezun olan öğrenciye iş bulmak zorunda olduğunu hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Hem iş gösteremiyorsunuz, hem de eğitimi için almış olduğu krediyi geri talep ediyorsunuz.Bu da iş bulamayacak olan, kredi almasın yani okumasın demek oluyor. Çocukları okuldan uzaklaştıran bir devlet anlayışı olamaz. İşsiz olanların borcunun silinmesini talep ediyoruz. Çocuklarımız hayata borçla başlamasın.”

VELİLER OKULDAN ÜRKÜYOR

Ailelerin de kredi korkusuyla baş ettiğini söyleyen Yıldırım,“Kulaktan kulağa kredilerin faizlerinin yüksek olduğu ve ödenemediği yayılıyor. Veliler için ürkütücü bir tablo oluşuyor. Çocuklarını okutmaktan çekiniyorlar. Halbuki devletin çocukları teşvik edici bir yaklaşımda olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

FATURA ÖĞRENCİYE KESİLİYOR

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Genel Başkanı Yıldırım Gencer, maddi sıkıntıların ailelerde psikolojik sorunlara neden olduğunu söyledi. Gencer, gelecek kaygısı yaşayan gençlerin yüksek faizli kredi borçlarıyla yıprandığını belirterek şöyle konuştu: “Bir şekilde kredilerin borçlarının yapılandırması lazım. Öğrenciyi işsiz bırakan da borca mahkum eden de bu sistem. Fatura öğrenciye kesiliyor. Öğrencilere iş istihdamı sağlanmıyor. Aile öğrenciyi okuturken zaten zorlanıyor. Ailelerin kredi almadan çocuklarını okutması zor.”

İlgili İşsizlerin KYK borcu silinsin! haberiyle ilgili sizde görüşlerinizi yazarak gündeme dahil olabilirsiniz. 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
İşsizlerin KYK borcu silinsin!

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!