1. Haberler
  2. DÜNYA
  3. Keşmir’de hayat durma noktasına geldi. Bin kişilik okula 1 kişi gitti

Keşmir’de hayat durma noktasına geldi. Bin kişilik okula 1 kişi gitti

Keşmir'de hayat durma noktasına geldi. Bin kişilik okula 1 kişi gitti
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hindistan’ın Keşmir eyaletinin ayrıcalıklı statüsüne son vermesinin ardından bölgede yaşanan kısıtlamalar ve “askeri müdahale” sonrası okullar yeniden açılmasına rağmen sınıflar boş kaldı.

Eyaletin Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Srinagar şehri ve Cammu ve Keşmir bölgesinde 190 ilkokul yeniden açılırken, ailelerin büyük bir kısmı güvenlik eksikliği sebebiyle çocuklarını eğitim kurumlarına göndermedi. Bin öğrenci kapasiteli Presentation Convent Higher Ortaokulu’na hafta başında sadece 1 öğrenci gelirken, güvenli bir mahallede bulunan Burn Hall okuluna öğretmenler dışında hiçbir öğrenci gitmedi.

Bazı aileler Hindistan askerlerinin geçtiğimiz iki hafta boyunca yaşanan protesto gösterilerinde çocukları dahi tutukladığını belirtirken, bazı öğrencilerin de yaralandığını söyledi. İki çocuk babası Gülzar Ahmet “Çocuklarımız evde daha güvenli. Eğer okula gönderirsek onların güvenliğini kim garanti edebilir?” dedi. Yapılan röportajlarda birçok ebeveyn bölgede yaşanan gerilimin azalması ve siyasi krizin çözülmesi sonrası çocuklarını okula göndereceklerini ifade etti.

Hindistanlı yetkililer gelişme üzerine herhangi bir açıklama yapmazken, daha önceki duyurularında ‘çocukların toplu şekilde tutuklandığı iddialarını’ yalanlamıştı.

PROTESTOLAR DEVAM EDİYOR

Öte yandan hafta sonu Srinagar’da yaşanan gerginlikte bazı siviller Hint güvenlik güçleriyle çatıştı. Gösterilerin yoğun olarak yaşandığı bölgelerde protestocular polise taş atarken, iki yetkilinin açıklamasına göre olaylarda onlarca gösterici yaralandı.

Hindistan’ın yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir’e özel statü tanıyan anayasanın 370’inci maddesini 5 Ağustos’ta iptal etmesinin ardından bölgede protesto gösterileri baş göstermiş, Hint yetkililer yoğun güvenlik önlemleri alırken bölgede internet ve telekominikasyon hizmetlerinin kesilmesi gibi bazı kısıtlamalara gidilmişti. Bölgede birçok mahallenin arası dikenli tellerle kesilirken, ana yollarda Hint askerlerinin barikatlarının olduğu belirtiliyor.

Yerel basındaki haberlerde kısıtlamaların Hinduların yoğun olduğu ve hükümet karşıtı gösterilerin yaşanmadığı Cammu’da hafifletildiği açıklandı. Cammu’nun bazı kırsal bölgelerinde toplu taşıma araçlarının yeniden hizmete başladığı, bazı bölgelerde ise telefon ve internet hizmetlerinin normale döndüğü ifade ediliyor.

30 YILDA 50 BİN KİŞİ ÖLDÜ

Cammu Keşmir’in bundan böyle diğer Hint vatandaşlarına uygulanan yasalarla yönetilmesi bekleniyor. Bölgenin kendi anayasasına sahip olmak, savunma, iletişim ve dış ilişkiler dışındaki tüm meselelerde karar almak gibi birçok ayrıcalığı 370’inci maddenin iptaliyle sona ermiş oldu.

Keşmir’de 30 yılı aşkın süredir yaşanan çatışmalarda yaklaşık 50 bin kişi hayatını kaybetti. Başbakan Narendra Modi’nin önderliğindeki Hindistan merkezi hükümeti yaşanan protestolar sebebiyle bölgeye 10 bin ek kuvvet daha göndermişti. Bölgede 5 Ağustos’tan bu yana yaklaşık 500 yerel politikacı, aktivist, akademisyen ve sivilin gözaltına alındığı belirtiliyor.

 

 

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Keşmir’de hayat durma noktasına geldi. Bin kişilik okula 1 kişi gitti

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!